kitaplardan çeyiz yapan kız

567. evlilik girişimini de başarısızlıkla sonuçlayacak kızdır. takıntılır kitap okumayan erkeğe, okuyanı bulmasıda çok zordur, bulduğu da diğer kriterlerine uymayacaktır. sonuç kitaplardan yaptığı çeyizi ile bir ömür baba evinde oturacak kızımızdır.
devamını gör...
helal olsun dediğim kızdır. saçma sapan dantellerle, el örgüsü liflerle, hiç kullanılmayacak geceliklere,kenarları işlemeli havlularla dolduracağına kitap doldurması taktire şayandır. bizim evlilikte kitapları ben kolileyip getirmiştim evden, hanım sağolsun gereksiz ne kadar el örgüsü varsa getirdi şimdi hepzi bazanın altında atılacağı günü bekliyor.
devamını gör...
kitap alması, okuması, muazzam bir kütüphanesi olması, parasını daha çok kitaplara yatırması güzel, takdir edilesidir. fakat gençler, evde yemek yiyecek kabınız kaşığınız, yatacağınız yorganınız da olmalı. kitaplarınızı daha sonra çaydanlık altı olarak, ya da yastık olarak kullanmak istemiyorsanız olmalı evet. yani çeyiz başka bir şey ilim irfan sahibi olmak başka.

günümüz kayın validelerinin çok da tercih edeceği bir çeyiz türü değildir.

*
devamını gör...
evliliği boyunca dev ekranlı televizyonlar ya da çift kapılı buzdolaplarından çeyiz yapan birçoklarından çok daha mutlu olacak kızdır. evlatlarını sihirli kutunun gölgesinden koruyabilecek olandır. *
devamını gör...
eşine "ben zamanında bunları okudum sende oku aynı duyguları ucundan kıyısından yakalayalım" diyen kızdır.

iskender pala'nın aşkname'sini, babil'de ölüm istanbul'da aşk'ını, aşkı basite indirgememiş, okurken mutlu etmiş, hayallere daldırmış, pek çok yazarın kitaplarından çeyiz yapmıştır.

ne iyi yapmıştır. tebrikler
devamını gör...
en azından at gözlüğü takmamış, yapay ve çelişkili olmayan insandır.

ha bir de kitaptaki sonsuz bilgi akımının bilincinde olup empati yeteneği kazanamamış bir bireyin bu türde bir başlık açıp 'helal aslanıma' tarzı yorumlar epeyce güldürüyor insanı..


aslında hepimiz hastalıklı bünyelere sahibiz.. tedavi edilmek mi? umrumuzda değil çünkü hasta olduğumuz gerçeğini göremiyoruz. o bizim kişiliğimiz, deyip geçiştiriyoruz. kişilik olarak addeddiklerimizi başkaları hastalıklı bünyenin dışa vurumu şeklinde değerlendiriyor. ama korkmayın, o başkaları da hastalıklı bir bünyeye sahip..

yargılamak mı?

herkes herkesi yargılar. kendince ceza verir, lanetler.
tanrıcılık oynar bi nevii..
devamını gör...
kitapları çeyiz yapmasın,okusun diyebleceğimiz kızdır kendileri.yeni yuvasına kitaplarını getirsin ama çeyiz olarak değil.
devamını gör...
önce ailesinin ardından kendisinin uzun yıllar boyunca alıp okuduğu ve sakladığı kitaplardan çeyiz yapan kızdır.

yoksa ben bir çarşıya çıkayım da çeyizlik kitap alayım diyerek çeyiz yaptığını zannederse yanılır. kitaplı çeyiz, uzun zamana yayılmış bir yaşam biçimidir.

kitaplardan çeyizi olan kıza bir hatırlatma da yapayım: eğer sürekli taşınması gerekecekse, her seferinde taşıma firmaları ile kavga edecektir; çünkü insanlara kitabın maddi yükü bile ağır gelmektedir.

çeyiz dediğimiz şey tabak çanaksa yenisi makbuldür; yok efendim kitapsa, eskisi ve dahi okunmuşu makbuldür.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar