kitin

ıstakoz,yengeç gibi deniz canlılarının dışŸ kabuğŸunda bulunur tabiki bir de insanların eklem yerlerinde,kıkırdak denilen kemik bölgelerinde bulunur başŸkada hiçbir şŸeyden elde edilemez bulunamaz... bazı amerikan şŸirketleri ıstakoz ve yengeçlerin kabuklarını öğŸüterek bu maddeyi elde edip kemik ilacı diye piyasa sürüp satmaktadır... kemik erimesi olan hastaların kullanmaları gerekir.
devamını gör...
kitin önemli polisakkaritlerden biridir. eklembacaklılar tarafından dış iskeletin kurulmasında kullanılan ve mantarların hücre çeperini oluşturan karbonhidrata kitin denir.

kitin molekülü beta 1,4 bağıyla bağlı iki n-asetilglikozamin biriminin tekrarlanmasıyla oluşan uzun zincir yapısı gösterir. kitin (c8h13o5n)n doğal olarak birçok yerde bulunan, bir glikoz türevi olan n-asetilglikozaminin uzun zincirli polimeridir. mantar hücre duvarının, kabuklular (yengeç, ıstakoz, karides gibi) ve karıncalarla kelebeklerin dahil olduğu böcekler gibi eklembacaklıların dış iskeletinin, yumuşakçaların radulalarının (dişli dil) ve ahtapotla mürekkepbalığının dahil olduğu kafadan bacaklıların ağız kısmının ana bileşenidir. ayrıca kitinin tıbbi ve endüstriyel amaçlı kullanımı da denenmiştir. kitin polisakkarid olan selüloza ve protein olan keratine benzetilebilecek bir biyolojik maddedir. keratin protein kitin karbonhidrat olmasına rağmen hem kitin hem de keratin benzer yapısal özellikler gösterirler.

*
devamını gör...
böcek ve örümcek gibi eklem bacaklıların dış iskelet yapısına katılan azotlu polisakkarit. çok dayanıklı bir madde. asit, baz su ve alkolle hiçbir şekilde erimez veya ayrışmaz. yalnız bakteriler ve kitinaz enzimi etki etmekte. ayrıca saf halde bulunan kitinler deri gibi yumuşak, elastik ve dayanıklıdı yapıdadır. yapısına kalsiyum karbonat tuzu katıldığında sertleşiyor. bu karbonhidratların kullanım alanı da geniştir. endüstriyel ve tıpta karşımıza çıkıyor. mesela tıp alanında saf kitin ameliyat ipliği olarak kullanılıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.