kıyafetime karışma

kadın dayanışma dernekleri/örgütleri tarafından başlatılan bir kampanya. şu anda twitter'ın bir numaralı gündemi halindeler ve 29 temmuz 2017 günü kadıköy'de eylem yapacaklarmış.

devamını gör...
açık söylemek gerekirse ailemden veya dostlarımdan biri olmayan kişinin ne giydiği umurumda değil. isterse çıplak dolaşsın bana ne? ben kendi ailemin açık giymemesini isterim sadece.
devamını gör...
kim karışıyormuş da tripleri kimeymiş diye merak ettiğim güruhun şeysi. Allah karışıyor evet. ha o'na karşıysa eylemin bilemem. ulan şu eyleme katılan destek veren müslüman var mıdır acaba bak çok merak ettim şimdi. böyle karşısına dikilip kuranı açıp bak Allah karışıyor, buyur konuş şimdi mikrofona diyeceksin. mavi ekran verişini seyredeceksin doya doya.
devamını gör...
dini vecibelerine uygun giyinmeye çalışan insanlar zulüm görürken deve kuşu taklidi yapan derneklerin samimi olmayan adalet istekleri.
devamını gör...
başörtülüler okul önlerinde tepelenirken, bak bırak orasını burasını açma özgürlüğünü, en temel hakları ellerinden alınırken gıkı çıkmayanların çakma protestosu.
devamını gör...
vay be ne kadar özgürlükçü,dayanışmacı insanlar ! biliyor musunuz asıl ayrım yapan işte bu kesim ! başörtülüler dayaklara maruz kalırken, imam hatipte milli güvenlik derslerine giren yarbayların" o örtü çıkmadan sınıfa giremezsiniz !" derken neredeydiniz bre hey gafiller. midemi bulandırıyor şu kadınlar için adalet isteyenlerin gösterişli protestoları. aynen hemen beğenmedim butonuna bas kardeşim işinize gelmez çünkü.
devamını gör...
bunu asılan sarıklılara, şalvarlılara, iş verilmeyen sakallılara, ikna odalarına alınan başörtülülere söylesene delikanlı. dün bir yazar arkadaş diyordu ya ahir zaman müşrikleri işte. özgürlük ama sadece bana özgürlük.

o şortların yanına şalvar da assalar ya. başörtüsü de assalar ya, takke de assalar ya.
devamını gör...
sergilenen kıyafetlerden anlaşıldığı üzere, belli bir yaşam tarzının, laik-seküler yaşam tarzının savunusu yapılan eylem. çağın dişil-bedensel-seksüel yaşam biçimini esasında hakim gören, buna yönelik ilişmeleri bahane ederek bu hakimiyeti perçinleyen bir sunum söz konusu. bu tür eylem mesela batılı ülkelerde görülmez. çünkü onlar bu evrimi tamamlamışlardır. ancak batı dışı toplumlarda, bu sonuca ulaşma çabaları söz konusudur. eğer amaç sadece kıyafet üstünden kadın özgürlüğü olsaydı, oraya başörtüsü gibi dini yaşam biçimlerini imleyen kıyafetleri de asarlardı. yani kısacası burada amaç, laik seküler yaşamın, dişil ve seksüel karakterini ortaya koymaktır. son kertede tüm bunlar da ülkenin sosyolojisi ve siyasal yapısına itinayla fatura edilir.
devamını gör...
menzil tarikatina mensup bir isveren yanindaki erkek elemanina diz alti sort giydirmemisti. simdi ayni işverenin yaninda dar kotlu boyali sacli bir kadin calisiyor.
evet kiyafetlerine neden karisilmamasini istediklerini çok iyi anliyoruz.
devamını gör...
bir çeşit kadın etkinliği. ben bunu bir şey ispatlama çabasından çok son zamanlarda gerçekleşen insanların birbirlerine, giyimine, kuşamına karşı saygısızlığa bir tepki olarak görüyorum.
bana göre kadın-erkek herkes istediğini giyebilir, kendi tercihidir. kimseyi giyimi kuşamı ile yargılayamam.
açık giyinen birine de, kapalı giyinen birine de herhangi bir yaftam yoktur. nasıl mutluysa öyle der gerçerim.
işte herkes bunu yapamadığı için böyle şeyleri daha çok görürürüz.
şimdi siz diyorsunuz ki işte açık giyinen kadın dikkat ceker, ahlak bozar, işte benim eşim giyemez ben leğen miyim vs.
arkadaşlar açık kadınlara yüklediğiniz bu algı nın beteri kapalı kadınların üzerinde lütfen unutmayın. üstelik zaten günümüzde hakkıyla kapanan kadın neredeyse minimalize seyrediyor, kimse bana gelip sırf ten görünmüyor diye dikkat cekmez yargısını savunmasın.
bir kişinin kıyafeti hiç dikkat çekmese bile, bakışı, duruşu, ne bileyim parfümü yani herhangi başka bir çok şeyi dikkat çekebilir.
bundan hareketle insanlar önce saygı duymayı, sonrasında ise edepli olmayı öğrenmeli.
tabi bu edep kişilerin kendi yargılarıyla oluşturduğu değil, gerçek anlamda bir edepten bahsediyorum.
devamını gör...
bazı yazarların hakaret ettiği bazılarının ise anlaşılamayan eleştriler yapmaya çalıştığı eylem.
gayet açık ve net insanlar giyim tarzlarından dolayı rahatsız edilmek istemiyor. bu isteğin neyinden rahatsız oluyorsunuz ?
devamını gör...
internette gezen afişlerinden birinde tesettürlü ve tesettürsüz iki kadının çak yaptığı bir karikatür bulunmakta.

ayrıca evet karışmayın kardeşim, size ne ?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar