kız çocuğuna eski sevgilinin ismini vermek

eğer erkekseniz karınızın duymaması gerekendir. adam ise bunu yapan* gerçekten sevmiştir ancak olmamıştır. onu bir şekilde hatırlamak istemiştir. yav artikel öyle diyon da olur mu öyle şey doğru mu bu yapılan yazık değil mi karısına derseniz doğru değildir derim. ama adamın aşkı da göz ardı edilmemelidir.

ayrıca zakkum'un yüzük adlı şarkısında bahsettiğidir : gözleri pek andırmasa da ismini verdim küçük kızıma
devamını gör...
oha ! denilecek on kusurlu hareketten biridir.

yazık lan o kadına/koca ya ..

büyük konuşmayayım ama sezdiğim an bi çocuk daha yapmaz adını da ihanetin bedeli koymazsam kuyruğumu keserim.
devamını gör...
eğer erkekseniz diye bir şey olmaz. kız çocuğuna eski sevgilisinin ismini veriyorsa zaten erkektir. ya da eski sevgilinin ismi unisex bir isimdir. eğer erkek değilse orada sıkıntılı bir durum var demektir. kim kız çocuğunun adını nurullah koyar lan delirdiniz mi?
devamını gör...
eğer erkekseniz diye bir şey olmaz. kız çocuğuna eski sevgilisinin ismini veriyorsa zaten erkektir. ya da eski sevgilinin ismi unisex bir isimdir. eğer erkek değilse orada sıkıntılı bir durum var demektir. kim kız çocuğunun adını nurullah koyar lan delirdiniz mi?
devamını gör...
eşiniz olduğunu sanan insana yapabileceğiniz büyük haksızlıklardan ve çirkinliklerden biri. aklınızın bir yerinde hala "eski" diye nitelediğiniz insanın eskimediğinin kanıtı. herkes evlenmek zorunda değil. destanlar çağında yaşamıyoruz. büyük savaşlarımız, aşklarımız yok. ömür boyu durup bizim olmayan bir insanı sevemez, bekleyemeyiz belki. ama aklımız ondayken başkasıyla olmamız yalnız o başkasına haksızlık olur. olmamalı.
devamını gör...
kendisini ancak bayramda seyranda gördüğüm bir akraba büyüğümüz vardı. ısrarla babama bunlardan birinin adını illa ki yasemin koyun derdi.
"e sen neden çocuklarından birine bu ismi koymadın?" cevap yok.
sonradan anladık ki, yasemin eskiden sevdiği kişinin adıymış ve bunu eşinin yanında söylerdi kadıncağız hiçbişey demezdi.

her gittiğimizde sorardı "hangisi yasemin?"
yok deyince de üzülürdü.
devamını gör...
durup durup gündeme gelen hadise. nedense bu eski sevgiliyi unutamayan, üzerine evlenip çocuk sahibi olan ve çocuğuna adını veren hep erkekler temsillerde. neden yani? bu eski sevgili de neticede bir kadın değil mi? o da hayatına devam etti büyük ihtimalle, onun unutamaması da ihtimal dahilinde değil mi? ihtimal dahilinde ama bunu konuşamaz, toplum konuşmasını yasaklar birinci elden ama çoğunlukla kendisi de bunu konuşmak istemez. buna ihtiyaç duymaz.

neyse, iyi ki babam öyle bir delilik yapmamış. eski sevgilisi de yokmuş hoş ama ilkokulun son senesinde uzaktan bakıp iç geçirdiği kızı eski sevgilisi sanıyor, özel bir anıları da yok ama adını hiç unutmuyor. ismi unutamaması mesele değil, ya bana verseydi ismi? şehruze! aman yarabbim. çok şükür eski sevgilisi olmayan eski sevgilisini unutmuş babam.
devamını gör...
eşe yapılan en büyük hakarettir bunda mutabıkız evet. ama insan bunu kendine neden yapar ki? sevmişsin tamam. ama olmamış. sen başka bir yola girmişsin o başka bir yola. neden sürekli onun ismini başka biri için kullanıp sürekli hatırlamak ister ki bir insan? eşine hakaret, kendine eziyet. başka bir şey değil. saçmalığın dik alası.

evlenmek, çoğalmak mecburiyetinde değil kimse. neslimiz tükenmiyor. kara sevdaya tutulduğun adam/kadın başka biriyle evlendiyse ve sen onu aklından çıkaramıyorsan evlenme arkadaşım. 3-5 tane kedi al evine onlarla yaşa. kimseyi ziyan etme. zaten severek evlenmeyeceksin belli, tek amacın olacak; sen de çoğalmayıver.
devamını gör...
lan tamam anladık şerefsizlik... zaten bizim hanımlar da bir tek onlara aşık olduğumuzu filan sanıyor. gençken bir kızı sevdiğimi öğrense kendini yârdan atar muhtemelen.

mihriban türküsü üzerinden bu kadar sevimliliğin yapıldığı, gözlerin dolduğu bir ortamda bu adamın şerefsiz oluşu meselesi hakkında konuşmak lazım belki de. abdurrahim karakoç halk ozanı, bu eleman şerefsiz. dünyaya bak.

neyse, benim aklıma daha acayip şeyler geldi. mesela adam oğluna eski manitasının adını verebilir. diyelim ki kızın adı deniz idi, süreyya idi felan.. saliha idi oğlunun adını salih koydu. olabilir. ama muhittin isimli çocukta böyle bir tesmiye durumu varsa o zaman sıkıntı büyük.

bu arada sevgili mevgili işleri sakat. iffetli olmak lazım.
devamını gör...
şimdi linç edilmeyeceksem bana "doğal" "normal" gelebilecek bir durumdur.

örnek vermek gerekirse;

en çok kullanılan ilk 5 kadın adı:

adı fatma olan toplam kişi sayısı 4.199.600
adı ayşe olan toplam kişi sayısı 3.184.045
adı emine olan toplam kişi sayısı 2.509.480
adı hatice olan toplam kişi sayısı 2.154.569
adı zeynep olan toplam kişi sayısı 1.004.704

eğer eski sevgilinin adı yukarıdaki isimlerden biriyse verilen rakamlara göre denk gelme olasılığı yüksektir.

bu denli karşı çıkılmasının nedeni salt kıskançlık mıdır ? aşk nereye düşer ? imkansızlıklar nereye düşer ? olamazlar, olmayacaklar nereye düşer dostlar ? her insan her sevdiği ile birlikte oluyor mu ? olabiliyor mu ?

bence salt linç ve kadınsı mahiyetten koparak bakılınca o kadar da çok kötü bir durum olmadığını düşünüyorum.
devamını gör...
eşe değil çocuğa saygısızlıktır, ayrıca sapıklıktır..
sen farklı hislerini kendi kızında saklıyorsun ona bakarak hatırasını yaşıyorsun öyle mi!!!
Allah belanı versin!..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar