kızılderili

liderlerinden biri, ülkesini ilhaka gelen beyaz adamların komutanına yazdığı mektupta:

'beyaz adam bu toprakları bir gün terkedecektir. belki de bütün milletlerden daha erken. bir gün çöplerinin içinde uyanacaksın beyaz adam.' diyerek ukala avrupalıya ilim ve irfandan hangisinin baki olduğunu gösteren ırk.
devamını gör...
bir ihtiyaç için bir ağacı kesmek zorunda kaldıklarında, ağacın karşısına geçip ''sevgili ağaç ihtiyacımızdan ötürü seni kesmek zorundayız nolur bizi bağışla ve bize izin ver'' deyip ve ağacın kendisinden müsade alıp öyle kesen, doğaya, çevreye, bilumum canlılara saygı duyan, örnek ırk.
devamını gör...
sadist ırk. zira düşmanlarının derilerini yüzüp canlı bırakmaktadırlar o halde.

bir amerikan subayının dişlerini söküp, tek gözünü oyup, sol ayak ve sağ elini kesme süretiyle kafatası derisini soyarak yaşamasına da izin vermişlerdir. Allah'tan atom bombasını onlar bulmamış.
devamını gör...
onlara ait olduğu söylenen bir atasözü şöyledir: ''son nehir kirlendiğinde son ağaç kesildiğinde paranın yenmediği anlaşılacak...
bu ülkede tecavüz edecek kimse bulunamadığında şark kurnazlığının işe yaramadığını anlayacaklar ama çok geç olacak.''
devamını gör...
amerika kıtasının, kuzeyde eskimolardan güneyde inka ve mayalara kadar uzanan, bugün çoğu kimliğini yitirmiş ya da yitirme durumunda olan yerli halklarının tümüne, değişik renkleri ve törenlerde süründükleri kırmızı toprak boyalarına bakılarak, göçmen beyazlar tarafından verilen ad.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar