kızım sana söylüyorum gelinim sen anla

#ilişkiler  #özgürler 

hikayesi şöyle olabilir;
kayınvalidenin biri birgün gelininin bir işi yanlış yaptığını görmüştür. uyarmak ister lakin gelinini incitmekten çekinir. kızı ve gelini aynı ortamdayken kayınvalide kızına hitaben yapılan işin yanlış olduğunu söyleyip gelininin kalbini kırmadan olayı düzeltmeye çalışmıştır. gelini dersini almıştır. arada fransız kalan kızcağızı olmuştur.
devamını gör...
gereksiz gerginlik ve soğukluğa sebep olan durumu anlatan söz. lafın varsa yüzüme söyle adam gibi konuşalım dimi ama alttan alttan ima vermeler, yok telmih yapmalar falan...
devamını gör...
özellikle yeni gelin gelmiş olan kadına doğrudan bazı kuralları söyleyip uyarıları yapmak biraz kırıcı ve de antipatik olacağı için gelinin de 'lan daha ilk günden başladı bee' dememesi için kayın validenin hafiften bazı şeyleri kızına söyleyerek aynı durumun gelini için de geçerli olduğunu anlatmaya çalıştığını belirten söz öbeği.
devamını gör...
gereksiz ima oyunu. hayatta en sevmediğim şey ima muhabbeti. zaten o konuda taş kafalıyım anlamam iş iyice arap saçına döner. *
devamını gör...
karşısındakine laf anlatmanın saçmasapan bi yoludur. belki adam öküz anlamıyor benim gibi.

ne söyleyecekseniz direkt o kişiye açık açık söyleyin. bir kızılderilinin dediği gibi; karanlıkta ben nerden bileyim senin zenci olduğunu.

devamını gör...
büyüklerin ima yöntemini anlatan özlü söz. karşıdakini hedef alıp mahçup etmemek adına güzel bir yolken laf sokma manasında ise nahoş bir yöntemdir.
devamını gör...
deyimden de anlaşılacağı gibi olay mahalinde en az 3 kişi bulunması şartıyla anlam ifade edebilecek durumdur. iki kişi başbaşa iken sanki olay mahalinde üçüncü bir kişi varmış gibi birinin birine iş buyurması can sıkar. gereksizdir. bana bu şekilde iş buyurulduğu zaman direkt yapmam söylenene kadar o işi yapmıyorum yada savsaklıyorum/erteliyorum. pasif direnişten başka elden bir şey de gelmiyor.
devamını gör...
bu zamanda pek görülmeyen bir inceliğe sahip olan sözdür aslında. gelinine direkt olarak söz işittirmek yerine kızını aracı kılıyor, ha kızın bu gıyabi muhbirlikten canı sıkılıyordur muhakkak ama toyluk pişinceye kadardır bu durum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar