zaten okuyup doktor olan bir kesim var,
benim evladım ahiretine çalışsın, kendini araklama ilimlerle meşgul edeceğine gerçek ilimlerle geliştirsin ki ilerde hayırlı evlatlar yetiştirsin diye düşünen babadır. kızı da aynı fikirdeyse müthiş bir nesil gelecektir. hazır olun!
edit: en çok eksi alan tanımım olmasını bekliyorum, hadi elleri görelim.
devamını gör...
geçen taciz ve tecavüz suçlularının hak ettiği ceza nedir konusunu konuşurken biri demişti bana 'senin bu sadist eğilimlerini ne yapacağız bilemiyorum*' diye. o sadist eğilimlerin 2. hak edenine bu babayı yazalım;* ruhu sapık baba.
devamını gör...
tutarlı babadır. kızını okutmayıp bu kadın doktor hassasiyetini de göstermese bu tutarsızlık olurdu.

kimsenin okumayla derdi yok. kızını tek başına başka memlekete göndermekle, kız ve erkeğin beraber okuduğu bir eğitim modeliyle derdi var. senelerce bitmedi şu goy goy. elin o gavur ingiltere'si müslümanların kendi şeriat mahkemesi kurmasına izin veriyor, biz burada ağırlığı sözde müslüman olan ülkede kız lisesi gibi, ''isteyenin'' okuyacağı kız fakülteleri yapılması gerektiği konusunu ya da daha iyisi ne varsa onu aklımıza getirmiyor konuşmuyoruz.
devamını gör...
insanların okumayla derdi var.il dışına göndermek,eğitim sistemi vs. bunlar da bir problem.ama asıl olay okuyan insanın sekülerleşeceği gerçeği.kız erkek ayrımı bile yapılsa okumak kişinin dünyayla daha yakın temas kurmasına sebep olur.muhafazakar bilinç için bu tehlikedir.bu tehlikeyi savuşturmak adına kendi düşüncesine yakın yerlerde okumasını,belli dairenin dışına çıkamamasını talep eder.
bunlar haklı istekler midir?evet,kısmen haklıdır.ama çözüm değildir.böyle bir devirde bedenini ve aklını keşfedememiş bilincin sonu nevrotikliktir.baskı,ehlileştirilmemiş bu yabanıl bilinci daha da korkunç hale getirir.uzun vadede bu ahlaki açıdan çöküş doğurur.
demem odur ki sanılanın aksine kızları okutmamak,kız-erkek ayrı okutmaya çalışmak vs. iyi çalışmayan muhafazakar bilincin çözümleridir.sonu hiç kimseye hayır getirmez.bu konular üzerinde düşünmeli,topluma uygun akılcı çözümler üretebilmeliyiz.bunu başarabiliriz.
devamını gör...
kızını okutup okutmamasına karışmam ama ben dindarım diyorsan hak yemeyeceksin, devlet malını soymayacaksın, işçiye parasını hakkıyla vereceksin, gıybet etmeyeceksin,100 bine yaptığın evi 500 e satmayacaksın ve güler yüzlü olacaksın. hatta olmak zorundasın. okula gönder ya da gönderme çocuğuna ilk bunları öğretmen lazım.haa ben zaten böyleyim diyosa bir baba kızıyla kendi arasında. velhasıl ilk önce güzel ahlak.
devamını gör...
derdi kızını karma ve laik eğitimden korumak isteyen babadır.yoksa eğitime karşı değildir.bu konuda farklı düşünüp kızını okutanlardan faydalanmaya hakkı olduğunu düşünmektedir.
devamını gör...
oğlu için aynı şeyleri düşünmeyen ve aynı şekilde davranmayan babadır. aslında dini gerekçelerle değil tamamen cahiliye refleksleriyle hareket ediyordur.
--- alıntı ---
"onlardan birine kız çocuk müjdelendiği zaman içi öfkeyle dolarak yüzü kapkara kesilir. kendisine verilen müjdenin kötülüğünden dolayı topluluktan gizlenir. acaba onu aşağılanmaya katlanarak tutacak mı yoksa toprağa mı gömecek?" (nahl 58-59)
--- alıntı ---
ayetinde bahsedilen kişidir.
devamını gör...
kızının okumasına izin vermeyen değil, erkeklerle aynı ortamda okumasına izin vermeyen babadır. açıktan veya sadece kızlara özel olan okullarda okumalarına ise karşı çıkmayı bırak, destek veren babadır. aynı şey erkekler için de geçerlidir.
devamını gör...
mütedeyyin bir ailede yetiştim. hala da dindar bir insan sayılırım. sadece kadın doğum konusunda kadın doktor tercih ederim. onda da şartlar nötürse. eğer iyi bir erkek doktor tercihi varsa onu tercih ederim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar