kızların sünnet edilmesi

firavun sünneti :


günümüzde mısır'ın bir kısmında, somali ve diğer müslüman afrika ülkelerinde halen uygulanan yöntem. peygamper efendimizin sahi olduğu ispatlanamayan bir hadisine dayandırılarak yapılıyor. aslında islam tarihinden çok öncede uygulanan bir kabilesel kültürdü ve bunu daha sonra islamla özdeşleştirdiler. kız sünneti, son derece sağlıksız bir şekilde, bazen kör bıçakla acı vererek yapılan bir işlem. bu işleme uğrayan her genç kız büyük travma yaşıyor. bazıları da bu işlem esnasında can çekişerek ölüyor. sünnetli kızlar, evlendikten sonraki ilk ilişkisinde büyük acılar çekiyor, tecavüze uğramış gibi oluyor. bu uygulama, islamla alakası olmayan son derece acımasız batıl bir vahşettir. ne yazık ki, somali gibi geri kalmış ülkelerde sünnet olmayı reddeden bir kadınla kimse evlenmiyor. avrupa'da yaşayan somalililer burada yasak olduğu için kızlarını okul tatillerinde somaliye götürerek sünnet ettiriyorlar.

erkek sünnetinde ise durum çok farklı. erkeklerde sünnet olmanın tıbbi faydaları, bilim adamları tarafından defalarca açıklandı. sünnet olan erkeklerin aids gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara kapılma riski çok daha düşük. örneğin; amerika'da doğan her dinden ve milletten erkek bebeklerin çoğu, doğumdan hemen sonra sünnet ediliyor. sünnet olma, orada oluşan bir gelenek haline gelmiş.
devamını gör...
hiç kadın peygamber olmadığı için dinen kadın sünneti diye de bir şey yok.

afrikada çok yaygın olan kadınların evlilik dışı ilişki yaşamalarını engellemek için vajinalarının en çok sinir hücresi olan bölümünün (klitoris) alınması operasyonu. pek tabi bu kadınlar evlendikten sonra da seksten pek bir şey anlamıyorlar. afrikalı erkekler namus kaygısıyla kadınların en doğal haklarını ve insana hayatta en çok keyif veren olgulardan birini ellerinden alıyorlar.
devamını gör...
peygamberler tüm topluma örnek oldukları için uygulamaları hem kadınları hem de erkekleri bağlar. bu nedenle islam dininde erkeklere sünnet olan her şey kadınlara da sünnettir. bir sivri zekalı çıkıp "kadınlar nasıl sakal uzatacak yea" derse ölü taklidi yapmak tek çaredir. çünkü islam akıl sahiplerine inmiştir, akıl baliğ olmayan sorumlu da değildir.
devamını gör...
erkek sünneti veya kız sünneti sağlıklı veya travmatik nasıl yaklaşırsanız ona göre değerlendirirsiniz. örnek olarak erkek çocuklarının 6 ile 11 yaşları arasında * sünnet olduklarında ileriki yaşlarda erkekliklerinde eksiklik hissetmektedir yorumu yapılmaktadır. kız sünnetinde kızlar travma yaşamaktadır yorumları ile sağlıklı olduğu yorumları ile karşılaşılmaktadır.
1- adından da anlaşılacağı gibi farz değil sünnettir.
2- belli bir bölgedeki derinin alınmasıdır ve bu aids gibi hastalıklarla ilgisi yoktur
3- uygun toplumsal değerlere göre yapılmalıdır ve kişi ile aile karar vermelidir
4- en önemlisi cerrahi ve piskolojik bir operasyon olduğu için mutlaka doktor kontrol ve onayı ile olmalıdır
5- müslüman alemin çoğunluğunun nasıl uyguladığı doğruluk veya yanlışlık içermez önemli olan Allah neyi emretmiş ona bakmak gerekir.
devamını gör...
bir kadının cinsel olarak doyuma ulaşma hakkını elinden alan, bir erkek olarak ilk duyduğumdan beri tüylerimi diken diken eden acı durumdur. erkekte sünnetle alınan kısım ile kadınlara uygulanan bu vahşette (sünnet demeye dilim varmıyor) alınan kısım hem fonksiyon hem yapı bakımından tamamen farklı ve alakasızdır.
(bkz: cehalet)
(bkz: cinayet)
devamını gör...
bir kadının cinsel olarak doyuma ulaşma hakkını elinden alan, bir erkek olarak ilk duyduğumdan beri tüylerimi diken diken eden acı durumdur. erkekte sünnetle alınan kısım ile kadınlara uygulanan bu vahşette (sünnet demeye dilim varmıyor) alınan kısım hem fonksiyon hem yapı bakımından tamamen farklı ve alakasızdır.
devamını gör...
kadın sünneti ile ilgili hadis vardır. işlemin değil ama hadisin sıhhatini bilmiyoruz tabi, hz. ibrahime kadar da uzanır denilir,

diyorlar ki bu işlem klitorisi yerinden sökme değil de, çizme gibi bir işlem. öyle olunca da bu kadıncıkların cinsel hayatı, orgazm kaliteleri bitmez de daha da iyi olur, daha güzel olur. hazzı artar diyorlar.

zorlama gibi geliyor tabi.

neyse işte +1 oldu sözlüğünüze.
devamını gör...
necati doğru(!)'nun bugünkü yazı başlığı, konuyu tahmin edersiniz. biraz mide bulandırıyor.


--- alıntı ---

kızları evde tutarak.
sadece türbanla, çarşafla, örtünüp dışarı çıkartarak; gayrı meşruluğun önlemeyeceği sonucuna varıldığı için “çok garantili gelenek” bir yol bulunmuş.
dine yerleştirilmiş.
kur’an’da ayeti var.
Allah böyle istiyor.
islam’a göre caizdir.
diyerek “kızların çocuk yaşta sünnet edilmesi” mecburiyeti getirilmiş.
kız çocuklar sünnet ediliyor.


--- alıntı ---


http://sozcu.com.tr/2013/ya...
devamını gör...
erkeklerde penisin ucundaki deriye yapılan operasyonun kızlarda klitorise uygulanan versiyonuna verilen ad.

kız sünnetinin kökeni ve tarihi kesin şekilde bilinmemekle birlikte en erken eski mısır’da, gerek genetik cinsel bozukluklara karşı tıbbî/estetik müdahale kapsamında gerekse evliliğe hazırlık olarak erkek sünnetine paralel bir ergenlik töreni biçiminde icra edildiğine yönelik kayıtlar mevcuttur. mısırlılar ve afrika yerlileri arasında kabul gören bir inanışa göre erkekteki sünnet derisi kızlığa, kadındaki sünnet bölgesi erkekliğe ait unsura karşılık gelmekte, söz konusu derinin ya da bölgenin kesilip alınmasıyla kişi tam erkek veya kadın durumuna, dolayısıyla evlilik hayatına hazır hale gelmektedir. kız sünnetinin gebeliği mümkün kılan vajinal kanamanın veya erkek sünnetinin taklidi mânasında bir nevi doğurganlık ritüeli olduğu şeklinde antropolojik açıklamalar da yapılmıştır. bazı kültürlerde kız veya erkekten kesilen sünnet derisini bir tür adak olarak veya nazardan/büyüden korunmak amacıyla toprağa gömme ya da nehre atma âdeti mevcuttur. günümüzde farklı şekillerde uygulanan ve doğurganlığı arttırma, cinsel arzuyu kontrol etme, bekâreti koruma, hijyeni / estetiği sağlama gibi birtakım sosyokültürel ve ahlâkî teamüllere dayanan kız sünneti, avrupa merkezli karşıt kampanya ile yerel dinî ve resmî otoritelerin bunu reddedici ve yasaklayıcı tavırları neticesinde son dönemlerde gerilemeye başlamıştır.

kız sünneti, hatalı şekilde müslüman toplumlarla özdeşleştirilmekle birlikte gerçekte bu uygulama birçok müslüman ülkede (arabistan’ın ve körfez bölgesinin büyük kısmı, kuzey afrika, anadolu, balkanlar ve orta asya) bilinmez; yaygın olduğu ülkelerde ise (mısır ve orta afrika-bilhassa etiyopya, somali, kenya, nijerya ve sudan) müslüman kesimde daha fazla rağbet görmekle beraber o bölgeye has bir âdet şeklinde genellikle toplumun diğer dinî / etnik gruplarınca da icra edilmektedir. bu uygulamanın güneydoğu asya’daki (malezya, endonezya ve singapur) varlığı ise doğrudan islâm’ın etkisinden ziyade bu uygulamanın yaygın olduğu bölgelerden göç eden müslümanların gittikleri yerlerde bunu kültürel bir âdet halinde devam ettirmelerinin sonucudur. öte yandan kız sünneti uygulamasına avustralya’nın bazı yerli kabileleriyle bir kısım latin amerika ülkelerinde (brezilya, meksika ve peru) rastlanmaktadır.

dünya sağlık örgütü'ne göre kız sünnetinin dört çeşidi bulunur. en aşırı uç uygulaması olan tip 3'te, vajina tamamen dikilir, bırakılan küçük parmak çapında genişlik de yalnızca idrar ve menstrüal atığın çıkabilmesi içindir. kadını kadınlığından eden bir uygulamadır. tip 3 dediğimiz uygulama büyük çoğunlukla doğu afrika'da uygulanır. tip 3 sünnete, antik mısır mumyalarında da rastlandığından firavun sünneti de denmiştir.

(bkz: türkiye diyanet vakfı islam ansiklopedisi c. 38)
http://tr.wikipedia.org/wik...
devamını gör...
2013 ylına ait ünicef raporunu okudum. okumaz olaydım lan. afrika ve ortadoğu’da 29 ülkede yapılan araştırmaya göre sünnet edilen kadın sayısının en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla mısır, etiyopya, nijerya, sudan ve kenya ile burkina faso. somali’deki kadın ve kız çocuklarının ise yüzde 98’i sünnet edilmiş.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar