kızmak

oysa kızmamalıydın bana...dinlemeliydin beni.... cevap vermeliydin telefonlarıma.... susmamalıydın.... susmamalıydın.... susmamalıydın.... belki hata ettim ama idam sehpasındaki insanın bile son isteği soruluken sen bana son sözümü sormadın... dinlemedin... oysa söyleyeceklerim bitmemişti sana, bitmedi bee sevgili... duy sesimi... lütfen. kızma bana...
devamını gör...
şiddetini kontrol altına almamız gereken duygularımızdan biridir. daha sonraki aşama için sinirlenmek ve taşmasıyla oluşan nefret etmek.
devamını gör...
bazı insanlarda olmayan. hiddet ve şiddet arasındadır. öyle işte! o insanlarda bir türlü dengeyi tutturamıyor. böyle dünya gözüyle kızmak isterler, hafif bir renk değişimi, bir titreme, bir bakış... ama yok! denge ne güzeldir ya. tahterevalli gibi. düz olanı!
devamını gör...
sıcaklığı çok artmak, çok ısınmak. [gç.siz f.]

(dişi hayvan) erkek istemek.

(kuş, tavuk vb.) kuluçkaya yatma isteği göstermek.

öfkelenmek, sinirlenmek, hiddetlenmek. [mec.]
*
devamını gör...
insanlara, olaylara, gidişata; bir şeylere doğru kızar dururuz. peki siz kendinize ne sıklıkla kızarsınız? ben, belki de en çok kendime kızdığımdan sayısını tasavvur dahi edemiyorum. yaptıklarım için, yapmadıklarım için, kaçırdıklarım için, keşkelerim için; için de için...pişmanlıkla, hüzünle, hasretle harmanlanan kızmak eylemi sineye daha da ağır geliyor üstelik.

acaba gün gelip de kızdığım için kendime kızdığım olacak mı? belki...
devamını gör...
insanda mevcut ve olması gereken bir duygu. şahsi ve sonradan pişmanlık doğuracak meseleler için ise uzak durulması gerekiyor. sürekli sakin kalmayı telkin ederek aşama kaydedilebiliyor ve hayat güzelleşiyor.

bir süredir bu konuda dikkat ediyorum ve gayet iyi bir şey. tavsiye ederim genşler. *

(bkz: sinirlenmemeye karar vermek)
devamını gör...
uçan kuşa dahi uçtuğu yerden dolayı hissedebilecek raddeye gelip kimi zaman kırıp dökmeye rağmen günün sonunda her şeyin sebebi olarak kendine bir pay ayırmayı başararak bütünüyle kişinin kendisinde toplanabilen coşmalı bir duygudurum.

kızmak istese bile kızamayanlar var tabi bir de, sizi gidi iyiler sizi. *

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar