klasik koşullama

1. (Tematik)
[ruhb.] koşulsuz tepke yaratan bir uyarıcının, o tepkiyi yaratmayan yansız bir uyarıcıyla birleştirilmesi sonucu, bu uyarıcının da koşulsuz uyarıcıyla aynı tepkiyi yaratması yöntemi ya da bu yolla sağlanan öğrenme.

(alm. klassische konditionierung; fr. conditionnement classique, m, conditionnement répondant, m; ing. classical conditioning)

*
devamını gör...
klasik koşullanmaya niye “klasik” denilmektedir diye düşünüyorsanız, cevap sanıldığından basittir. yalnızca ilk bulunan koşullanma türü olduğu için böyle denilmektedir. klasik koşullanmanın keşfini, ülkemizde ismi neredeyse hemen herkes tarafından bilinen pavlov’a (ve şüphesiz pavlovun köpeğine) borçluyuz. ivan ilyiç pavlov (1849-1936) aslında bir fizyologdur, o zamanlar st.petersburg’da olan laboratuarında sindirim fizyolojisi üzerine çalışmaktadır. ağza konulan yiyecek miktarıyla üretilen salya miktarının bağlantılarını inceleyen pavlov, çalışmanın ilerleyen aşamalarında, köpeklerin henüz ağızlarına yiyecek konmadan, yiyeceği, yiyecek getireni gördükleri ve hatta ayak sesini duydukları zaman salya salgıladıklarını gözlemlemiştir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar