kleopatra

hayır yapmayacağım. evet şartlar ve ben çok zorlanıyorum ama, ismi geçince sempatikleşen yazarlardan olmayacağım burada kleo'ya canım cicim tarzı şeyler yazıp. böyle bir şey asla olmayacak ulannn.

sezar'a bir tane gayr-ı meşru çocuk veren kraliçedir.
devamını gör...
karen essex adlı yazarın kitabı. ikinci kitap firavun'dur çünkü vii.kleopatra tahta geçerek firavunluk görevini üstlenmiştir. okuyup beğendiğim bir seridir. ne yazık ki kleopatranın uğruna büyük savaşlar verdiği tahtı ona ölümden başka birşey getirmemiştir.
devamını gör...
çocukken izlediğim bir çizgi film nedeniyle, insanları ceza olarak besili timsahlarına yem ettiğini düşündüğüm,
küt saçlı kraliçe. *
devamını gör...
kocası aynı zamanda kardeşi, yeğeni çocuğu, babası dayısı, annesi halası olan mısır kraliçesi.
güzellik kraliçesi olarak gören de var, bir halta benzetemeyen de. 9 dil bilen, zeki bir kadın olduğu rivayet edilir.
9 dil ne demek erkegler, farkında mısınız?
devamını gör...
aslında güzel bir kadın olmadığı fakat zekası ve özgüveniyle insanları etkilediği yazılır çizilir. kendisini bir yılana ısırtarak intihar ettiğine inanılır.
devamını gör...
vii kleopatra mısır tahtına geçtiğinde sadece 17 yaşındaydı. kraliçe “philopator” ve firavun olarak hükümdarlığı devraldı ve mö 51 – mö 30 yılları arasında hüküm sürdü, 39 yaşında öldü.

ptolemaiosların çöküşü roma imparatorluğu’nun yükselişi ile çakışmıştır. artık şehirleri makedonya ve selevkos imparatorluğu tarafından ele geçirilmeye başlanan ve seçim yapma şansı olmayan ptolemiler, romalılar ile müttefik olmaya karar verdiler; bu müttefiklik yaklaşık 150 yıl sürecekti. geç dönem ptolemi krallarının hükümdarlığı sırasında roma, mısır üzerinde daha da fazla güç kazanıyordu, hatta kendini ptolemi hanedanı’nın koruyucusu ilân etmiştir. kleopatra’nın babası xii ptolemi romalıları, krallığı’ndan uzak tutmak için onlara vergi ödemek zorunda kaldı. onun da ölümüyle birlikte hanedanın çöküşü artık daha da yakındı.

kleopatra ve kardeşleri çocukken, koruyucuları pompey’in, iç savaş sırasında julius sezar tarafından yenilmesine şahit oldular. bu sırada cleopatra ve kardeşi/kocası xiii ptolemi mısır tahtını ele geçirmeye çalıştılar.

tüm olayların arasında, julius sezar mö 48’de iskenderiye’ye gitmek için roma’dan ayrıldı. iddiaya göre saraya geldiğinde, 22 yaşındaki cleopatra, halıya sarılı bir şekilde karşısına çıkmıştır. xiii ptolemi’nin gözden düşmesi konusunda sezar’a güveniyordu. takviye roma güçlerinin gelmesiyle ve iskenderiye’deki birkaç savaştan sonra xiii ptolemi mağlup edildi. sonrasında nil nehri’ne atılarak boğdurulmuştur, fakat yine de ölüm sebebi kesin değildir.

mö 47 yılının yazında, küçük kardeşi xiv ptolemi ile evlenen kleopatra ve sezar nil boyunca iki ay süren bir seyahate çıktılar. birlikte, kleopatra’nın firavun olarak ibadet ettiği dendara’yı ziyaret ettiler. birbirlerine âşık oldular, cleopatra sezaryon adına bir erkek çocuk doğurdu; bu çocuk sonrasında kralların kralı ünvanını alacaktı. mö 45’te cleopatra ve sezaryon roma’ya gitmek için iskenderiye’den ayrıldılar ve burada sezar’ın yaptırdığı bir sarayda kaldılar.

mö 44’te sezar birden fazla senatör tarafından öldürüldü. ölümüyle birlikte roma, markus antonyus ve oktavyus yanlıları olmak üzere ikiye ayrıldı. kleopatra bu olanları sessizlik içinde takip etmekteydi ve markus antonyus galip geldiğinde onu destekledi, kısa süre sonra da birbirlerine âşık oldular.

markus antonyus’un kleopatra ile müttefiklik yapması roma’yı daha da kızdırmıştı. senatörler kleopatra’yı büyücü ilân ettiler ve tüm kötülüklerin kaynağı olarak gösterdiler. antonyus’un imparatorluğun topraklarını kleopatra’ya vermesi roma’yı daha da sinirlendirmişti – mö 34’te iskenderiye’de yapılan bir törende tarsus, kirene, girit, kıbrıs ve israil topraklarını bir bir kleopatra ve oğluna bağışlıyordu. oktavyus yine de, öldüğünde roma’ya götürülmek yerine iskenderiye’de yakılmak isteyen markus antonyus’un iradesini kazanacak güçteydi.
oktavyus, “yabancı kraliçe”ye karşı savaş açmasıyla ve adriyatik denizi’nde bulunan yunanistan kıyısına yakın aktium’da markus vipsanyus agrippa’nın kleopatra’nın ve antonyus’un donanmasını yenilgiye uğratmasıyla işler artık iyice kızışma noktasına geldi.

oktavyus, mısır’ı bir roma eyaleti olarak ilân etmeden önce bir yıl kadar bekledi. iskenderiye’ye geldiğinde, şehrin dışındaki markus antonyus’u kolaylıkla mağlup etti (günümüz camp césar). bu yenilgiyle birlikte, oktavyus’un ellerinde öleceğini düşünen antonyus kendi kılıcı ile intihar ederek hayatına son verdi.
oktavyus mö 30 yılında iskenderiye’ye girdi. kleopatra yakalanmış ve ona getirilmişti, fakat oktavyus mısır kraliçesi ile neredeyse hiç ilgilenmemiş, herhangi bir uzlaşmaya tenezzül göstermemiş, anlaşmaya çalışmamıştır. sonunun geldiğini anlayan kraliçe, hayatına son vermeye karar verdi. nasıl bir intihar biçimiyle öldüğü bilinmez, fakat birçoğu ölüm aracı olarak zehirli bir yılan kullandığına inanır.
kleopatra’nın ölümüyle ptolemaios hanedanı sona ermiştir. iskenderiye mısır’ın başkenti olarak kalmıştır, fakat mısır artık bir roma eyaleti olmuştur.
devamını gör...
vıı. kleopatra (d. ocak mö 69 - ö. 12 ağustos mö 30). 39 yaşında intihar ederek * ölen, hakkında tarihçi plutarkhos'un "sesi; istediği her titreşimi çıkarıp, istediği her dili kullanabildiği çok telli bir müzik aleti gibiydi" dediği, aslen yunanistan'dan mısır'a göçmüş bir ailenin kızı olduğundan ismi yunanca olan, hiç de zannedildiği kadar güzel olmayan efsane kadın.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar