klinik depresyon

majör depresyon olarak bilinen depresyona hekimlerin ve klinikçilerin verdiği diğer bir ad. kişide derin üzüntü (keder) ve yoğun çaresizlik duygularının tipik ve klasik olduğu depresyon tipidir. bununla beraber iki hafta boyunca süren çökkün duygu durum, ilgi kayıpları (haz alınan her şeye karşı), vücut ağırlığı değişimleri (iştahsızlık, kilo kaybı veya çok yeme), uyku alışkanlığında değişme (uykusuzluk veya çok uyuma, uyku sürekliliğinde ve kalitesinde azalma), enerji kaybı ve / veya hâlsizlik, değersizlik ve suçluluk duyguları, yoğunlaşamama veya dikkati sürdürememe, kararsızlık, yineleyen ölüm düşüncüleri semptomları ile birlikte sosyal ve mesleki ilişkilerde işlevsellikte azalma ve kişiler arası ilişkilerde bozulmalar ile kendini belli etmektedir.

majör veya diğer adıyla klinik depresyon, araştırmalara göre 20 ve 50'li yaşlarda arasında görülmektedir. kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görüldüğü belirtilmiştir. yaşam boyu görülme sıklığı ise yüzde 12 ile 25 arasındadır. özellikle çocukluk çağı istismar (cinsel, fiziksel veya duygusal) veya ihmal (fiziksel veya duygusal) gibi erken yaşam travmalarını yaşayan kişilerde daha sık görülmektedir. bununla beraber ayrılık ve boşanma gibi birtakım insanlarda ve özellikle çocuklarda travmaya sebep olabilecek yaşantılar ile beraber emeklilik, yaşlılık, işten ayrılma gibi stresörler de klinik depresyona sebep olabilmektedir.
devamını gör...
tüm olumsuz duyguların yoğun olarak hissedildiği depresyon. bu duygular üzüntü, kendini değersiz hissetme, inat, ümitsizlik, umutsuzluk, kaygı ve karamsarlık gibi duygulardır.

hani cüneyt arkın filmlerinde kötü adamlar güçsüz birini ortalarina alırlar ya,
döve döve birbirlerine fırlatırlar.
işte bu olumsuz duygular da depresyon batağına düşmüş kişiyi alırlar araya. başlarlar köteğe.

atma turkuazzzz. duygu dediğin olumsuz da olsa insanı dover mi hiç?

döver efendim döver.

insan bu. annesi var babası var abisi var ablası var sevgilisi var patronu var hocası var arkadaşı var.

birisi değersiz hissettirerek vurur ötekine yollar, zavallıyı göğsünde yumuşatan kişi onu beceriksiz hissettirerek ötekine yollar. böyle böyle anne babaya gelir sıra. ölümcül darbeler gelir onlardan. toprak gibi yere yığılır insan.

hemen bir uzman doktor gelir, bırakın len o nadamı der.

kurtarır garibi onların elinden.

uzman doktor alanında uzman doktor değil gerçekten unvan olarak uzman doktor shshs.

çünkü devlet hastanelerinde sanırım en kıdemli unvar uzman artık.

profesör öğreniyoruz yahu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar