kocam kızınızın kıyafetlerinden rahatsız

kızının kıyafetlerinin açıklık derecesi ne derece önce bunu bilmek lazım. yanlış anlaşılmasın tabi şimdi bu laf. bikini gibi birşey ise haklı şikayet. sokakta gördüklerimiz gibi ise ne yapabilirsin ki. uyarsan sapık yerine koyarlar zaten. ayrıca bakmamak lazım elalemin kızına...
devamını gör...
eve kimin girip çıktığı bence de ilgilendirmemeli ancak çok açık kıyafetler toplumumuzun bir sorunu olmalı. bakışlardan rahatsız olmak ile birinin açık giymesinden rahatsız olmak arasında pek fark göremiyorum. kadının kocası apartmanda çıplak dolaşsa etmeyecekleri hakaret olmaz. ölçü toplumsal normlar olabilir ancak tabi öyle bir şey de kalmadı günümüzde. bu konuda hukuksal bir boşluk var. bir insanın tahrik edici kıyafetler giymesi özgürlük değildir. nasıl ki çok kötü kokmak ayıplanır çünkü başkalarını da bir şekilde etkiliyordur, açık giyinmek de erkekleri etkiliyor. bunu dinsiz bir insan da bilir, insanın yaradılışı böyledir. erkeğin beyni böyledir, evrimsel biyoloji, sinirbilim, her neye inanıyorsan bilimsel gerçeklikler çok net gösteriyor ki açık giyinen bir kadından erkek etkilenir ve kendi içinde bu etkilenme ile baş etmek zorunda kalır. bu bir zorbalıktır bana göre, kimsenin hakkı yoktur. tabi ki çarşaflı kadınlardan bile tahrik olan erkekler de var, bu kafayla sınırlar olmasın o zaman herkes çıplak bile dolaşabilsin madem çarşaf giysen de tahrik oluyorlar... bu şekilde olmaz. bunun bir ölçüsü olmalı ve o ölçü bir temele dayandırılmalı. bu temel bilimsel olur, dinsel olur, ama ölçü şart. yoksa böyle diyaloglara çok maruz kalırız. burada iki taraftan birinin taraftarlığını yapmıyorum. eve kimin girip çıktığı kimseyi ilgilendirmez, bu konuda kadına katılmıyorum. ama diğer konuda haklılık payı var bence.
devamını gör...
onları destekleyen, salak saçma yabancıların laf etmesine izin vermeyen ve arkalarında duran bir anneleri olduğu için şanslı bu kızlar. isteyen, istediğini giyer ve evine istediğini misafir eder. en en fazla mini giyiyordur o kızlar. iki bacak gördüğü için tahrik olacak insan evden dışarı adımını atmasın bir zahmet. açık giymek ya da giymemek mesele değil. insanın kendisini ıslah etmesi mesele bu noktada. zira biliyoruz ki kendini ıslah etmeyen insan (haydi insan diyelim nezaketen) gördüğü her deliğe saldırabiliyor, kıyafetin her türünden tahrik de olabiliyor.
devamını gör...
bir müslümanın uyarısından rahatsız olan inancı belirsiz birinin zoruna giden cümle. evet bu insanların inancı belirsiz arkadaşlar. ama sorsak müslümanlar. burası %99'u müslüman bir ülke değil artık. %50 ya var ya yok. bu şahısları çanakkale güzellemeleri yaparken görürsünüz. bilseler ki çanakkale şehitleri şeriat için şehid oldu bir daha ağızlarına dahi almazlar. ne hale geldi memleket.
devamını gör...
sanane, rahatsız oluyorsan önüne bak denilmesi gereken durum.
taviz vermeye başladığınız an, giydiğiniz çarşafta bile kusur bulmaya başlar bunlar.

bir örnek, medine'de mescidi nebevinin bahcesindeyiz, afrikalı ve hindistanlı kadınlar yörelerine özgü sari tipi bir kıyafet giymişler, şemsiyelerin altında uzaniyorlar, parçalı kıyafet olduğu için boyunlari açık ve kollarının bir kısmı görünüyor.
bizimkiler ayıplayarak,söylenerek gidiyorlar, yani kutsal topraklardasin, ibadet için gelmişsin, gözün, her yeri kapalı, ibadet eden kadına kayiyorsa suç sende canim.
doyuramazsiniz bu tür insanları, taviz verirseniz evinizden çıkartmaylmaya kadar götürürler sizi.
devamını gör...
bu durumun aksini iddia edenler 'tebliğ etmek sizin vazifeniz' diyeceklerdir fakat onlara efendimizin nasıl tebliğde bulunduğuna bakmalarını tavsiye edeceğim *. öncelikle karşındaki kişiyle sağlıklı şekilde bir iletişim kurman gerek *yani bu adam hayatında ne yaşamış ne görmüş bilmeden doğru da olsa bu tarz şeyler damdan düşer gibi söylenmez. bu insanla aranda öyle bir yakınlık olduktan* sonra verdiğin tavsiyelerin hiç biri o kişiye batmaz.he sonrasında yapar yapmaz senden çıkar ama biz her işin kolayına kaçtığımız için bu işin de mesajla bu şekilde söylenebileceğini düşünüyoruz. mesele o insana bu bilgiyi aktarmak değil duyduğu şeyi düşünüp anlamasını sağlamaktır ki bize indirilen kur'an da bunu empoze etmeye çalışır.
devamını gör...
ya arkadaş bu iş böyle mi olur ya... kaybediyorsak hep kendimizi iyi ifade edemeyişimizden kaybediyoruz. kadınla samimiyetin olmadan, sert bir şekilde harala gürele konuya dalarsan olacağı budur, sanane der, sen kimsin der.. evet komşunun iyiliği için uyarmak zorundasın belki üzerine haktır hatta. ama önce eve davet edersin, uygun yolu ortasını bulursun, nedenini niçinini anlatırsın, kabul etmiyorsa keyfi bilir. yoksa şekil a'da görüldüğü üzere haksız konuma düşersin. hitabette çok başarısızız, niye böyle bilmiyorum. (bkz: emri bil maruf nehyi anil münker)
devamını gör...
hassaslık meselesi. bazıları az hassastır bazıları çok. anlaşılması için uç bir örnek vereyim: bir an için bir avm’ye gittiğinizi ve etrafınızdaki erkeklerin öylece ne var ne yok anadan üryan gezindiği düşünün. “bu ne ya” mı dersiniz, “bunda bi şey yok bu gayet doğal bi şey” mi? neredeyse tamamımız bundan rahatsız olur değil mi, çünkü bu çok hassas olabileceğimiz bir örnektir. aşama aşama çıplak adamların giyinik olduğunu düşünelim şimdi, sadece bel üstü çıplak olsun, bundan rahatsız olan sayısı azalır. şimdi üstlerine bir de atlet aldıklarını düşünelim, rahatsız olan daha da azalır sadece adamların görgüsüzlük kabalık ettiklerini ayıp diye bir normun olduğunu düşünürüz.
bu mesele de öyle, bazıları daha çabuk rahatsız olur, bazıları ise olmaz.
devamını gör...
tebliğ etmek bizim vazifemiz ama bu şekilde değil , o kızları uyarırsın ama '' kocam rahatsız oldu '' diye değil de '' bu islam'da haramdır'' diyerek . kibarca, müslüman kibar olmalı . öyle dan diye mesaj atmayla olmaz. komşuna gidersin, ya da davet edersin, kızları da çağırmasını istersin , düzgünce islamı anlatır, emirleri anlatırsın, ikramda bulunursun . kim bilir belki hidayetine vesile olacaksın ?
devamını gör...
toplumun "benden değilse insan değil" algısının bir örneği. tam tersi nasıl rahatsız ediyorsa bu da o kadar rahatsızlık vericidir. dıştan gördüğümüz jelatinle içeriye kesin hükümde bulunmayı bayılıyoruz maalesef. konuşmak ve eleştirmek hatta kalp kırmak bir o kadar kolay geliyor. eğer müslüman bir insan olarak bu konuşmayı yapıyorsanız bir müslüman sıfatına uygun şekilde yapmak yolunun da doğruluğuna kanıttır. eğer müslüman değilse zaten hoş karşılanmalıdır. kısacası ne tarafı belli ne tavrı belli bir duruştur. bol hoşgörü az önyargı tüm aziz milletime yağdır ya rabb.
devamını gör...
evler birbirine yaklaştı ama komşuluklar ve insanlık uzaklaştı denilen hadiseye bir örnek. aynı apartmanda oturan iki aile, belki de kapı komşusu ama sorunlarını çözme şekline bak. kısa mesajla birbirine laf sokma ve bunu sosyal medyadan paylaşma. birbirinin külüne muhtaç olan ve biri açken diğerinin tok yatması haram olan bir zihniyetten geldiğimiz yere bakın.
devamını gör...
ya beyni etkileşimden erimiş bir kızın uydurması mümkün olay. yani hayatınızda görmediğiniz adı ve soyadı bile belli olmayan birine neden inanasanız ki, saf mısınız? neden onun söyledikleri doğru olsun ki yok yani hangi kritere dayanarak yapıyorsunuz merak ediyorum sadece. hayır doğru da olabilir ama ortada tek var olan şey onun söyledikleri. yani bu bir şeye inanmanız için yerterli olmamalı. siz herkese böyle inanıyor musunuz. eğer öyleyse çooooook safsınız.
devamını gör...
kadın açarsa erkek bakar. tesettür diye bişey var kapansa bile insanın bakası gelebilir ama açınca sağlıklı her erkek azar. ama yurdum kezbanları hem açıyorlar hem bakana tepki gösteriyorlar. sen aç köpeğin önüne nar gibi kızarmış tavuk koyarsan yalar yutar. doğasında var bu çünkü.
devamını gör...
kurgu olması kuvvetle muhtemel bir diyalogda geçen söz. kimse bu cümleyi kurarak karşı tarafı uyarmaz.
şimdi ben de bir diyalog hazırlar karşılıklı mesaj olarak yazarım. içeriği de "kızınız çok kapalı giyiniyor çarşafını çıkartsın burası laik bir apartman" minvalinde olsa. o zaman ona da gerçekmiş gibi yorum mu yapacağız?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar