kocaya itaat

bir kısım bağŸyan, hanımefendi, kız, kadın vs. tarafından haklı olarak nefret edilen söz öbeğŸi. bir üstad tarafından aktarılmışŸtır ki * islam fıkıhında koca kelimesi geçmez. ne hadiste ne kuran-ı kerimde. eşŸ kelimesi tercih edilir. itaat kelimeside sevgi ve saygı ile bağŸlılık olarak ifade edilmişŸtir. türkçe'den mi kaynaklanır bu tiksintileri kadınlarda mı vardır bir sorun yoksa üstad mı beni kazıklamışŸtır bilememekteyim hala.
devamını gör...
bir kızdan şu hadisi duymak acayip etki yapıyor. " eğer insanın insana secde etmesini isteseidim kadıın kocasına secde etmesini dilerdim." tabi bu hadis in sahihliğini tartışmıyorum ama böyle diyen hatunlarda var. ben buldum darısı sizin başınıza. tabi gerçekte öyle mi bence değil ama olsun yeri geldiği zaman hatırlatması bile zevkli oluyor.
devamını gör...
Allah'ın emri.

dine uygun olduğu sürece kadın kocasına itaatle yükümlüdür.

tabii ki bu itaat bir krala olan itaat gibi değildir.

"eğer insana secde etmek yasak olmasaydı, kadınlardan kocalarına secde etmelerini isterdim." (hadis)

(bkz: nisa suresi 34)
devamını gör...
evlilik görüşmesinde konuşulması gereken ilk mevzulardan biridir zannımca. buradan bir despotizm devşirmemekle beraber, hanım kişisinin "nerede ne yapacağını, sınırlarını bilmesi" önemlidir. bu devirde, yeni jenerasyonda var mı böyle bir şey? merak ediyorum.
devamını gör...
evlilik eşit bireyler arasında yapılan bir mutabakattır.
erkek itaat arzuluyorsa kendisi de itaat etmelidir.
günümüzde tek taraflı bir kölelik beklentisi sahibine hayal kırıklığı yaşatabilir.
çünkü öyle bir dünya yok. belki gidebilirseniz cennette.*
edit: eksileyin eksileyin... eksi sayısı çift haneye ulaşınca size tam otomatik itaatkar eş ışınlanacakmış. kesin bilgidir, yayalım sözlük-glck.
devamını gör...
yazar burada diyor ki "gelin beni linç edin"

bunun aslı sadece kocaya değildir, eşlerin birbirine itaat etmesi lazım gelir. yani karın sana itaat edecek, sen karına istediğin gibi davranabilirsin gibi evirip çevirmeyin. eşlerin muhabbetinin, ev huzurunun sürdürülmesi için de iki taraf da birbirinden razı şekilde yaşamalıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar