kola

asit deposu, tiryakiliğŸe sebep olabilen bol şŸekerli, kafeinli siyah içecek. bir ara pepsi mavisini, sarısını falan çıkarmışŸtı. şŸekersiz, light, kafeinsiz gibi türevleri vardır, ama orijinalinin yeri başŸkadır tabi.
devamını gör...
eskiden annelerin babamızın gömlek yakası dik dursun diye sürdükleri madde.

kolalı gömlek giyerdi babalar...stil gibi dururdu...kırışık kıyafetler yadırganırdı, falan filan
devamını gör...
cola içine tatlandırıcı katılmış bir zehirdir.

keşke birebir gözlemleme imkanımız olsaydı da; cola'nın insan bedenine etkilerinin gayet bilincinde olan cola yapıcılarının özel hayatlarında bu içeceği kendi çocuklarına içirip içirmedikleri hakkında
belgelerle konuşabilseydik. yine de bilim adamlarının fikirleri için;

her türlü cola'nın vücuda etkileri:

ilk 10 dakika:10 çay kaşığı şeker vücudunuza girer (günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar). fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.

20 dakika: kan şekerinizde ani bir yükselme gerçekleşir ve bu durum yüksek miktarda insülin patlamasına neden olur. karaciğeriniz vücudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. bu sadece bir kaç dakika içinde olur.

40 dakika: kafein absorbsiyonu tamamlanır. göz bebekleriniz büyür. kan basıncınız yükselir, karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar. beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.

45 dakika: beyninizde dopamin salgısı artar. bu tıpkı eroinin vücutta yaptığı tepkimelere benzer.

60 dakika: kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı). bu da vücutta depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinkonun da beraberde dışarı atılması demek.

bir süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız, kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. vücudunuzda kola ile aldığınız bütün su tekrar dışarı atıldığı için susuzluğunuz tekrar hissedeceksiniz. şekeri ihtiyacını takiben, kafein isteği de başlayacak. (sigaradaki gibi bağımlılık zinciri)

alıntı

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar