köle tüccarı

köle alıp satan kişi. eski toplumların hemen hepsinde görülür.

amerika kıtası keşfedildiğinde afrika'dan çok sayıda köle getirilip tarlalarda çalıştırıldı. bugün amerika'da bulunan zencilerin hemen hepsinin ataları, zamanında köleleştirilmiş mazlum afrika insanıydı.
devamını gör...
eskiden kolelik bir nevi anne babası olmayan aciz ve güçsüz kimselerin is sahasında kullanılması üzerine belli başlı hukuki şartları olan sistemdi ve bu sistemin yoneticisi kole tüccarlarıydi. kapitalizm ile birlikte is sahası genişleyince kolelere daha çok ihtiyaç vardı ancak diğer taraftan hümanizm ekolü tesirliydi. bu yüzden o kadar güzel sistem kuruldu ki şimdi insanlar gönüllü kole olup sahiplerine de teşekkür ediyorlar. aileler kolelige teşvik icin çabalıyor (aman sigortalı is bul koleligi).

vakti zamanında bir kervan haydutlar tarafından soyulmuş. öyle böyle haydut değilmiş bunlar ne var ne yok almışlar. malları götürürken eşkiyalardan birisi demiş ki: aga sanki çok abarttık kekini de kabarttık. haklısın en azından adamlara bir deve birkaç günlük de yiyecek ve para bırakalım demiş. dönmüşler kervan basının yanına "haci alın size bir deve biraz yiyecek ve para. uç dört gün sizi idare etsin. kervan sahibi o kadar sevinmiş ki: allah sizden razı olsun siz ne güzel insanlarsınız. demiş. mevzu bu iste.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar