kolik

yeni doğŸan bebeklerin bağŸırsak faaliyetlerinin tam olarak gelişŸememesinden mütevellit bebeklere gaz sancısı yapması ve bebeğŸin sürekli ağŸlaması ya da günün belli saatlerinde aralıksız ağŸlama krizine girmesidir. gaz damlaları bu durumda pek işŸe yaramaz. bebeğŸe masaj yapıp her emzirmeden sonra gazını çıkartması için sırtını sıvazlamak iyi gelecektir. ayrıca bebeğŸin alışŸtığŸı anne karnındaymışŸ gibi hissetmesine yarayacak ortam yaratılırsa bebek sakinleşŸir. küçük bir araba gezintisi , saç kurutma makinesinin çıkardığŸı sesler v.b..

kolik bebeklerde 1,5 aylıkken başŸlar ve genellikle 2-3 aylık süre içinde sona erer.
devamını gör...
ek zannedilir. alkolik'in kolik kısmı alınarak, bir çok kelimeye eklenmiştir. el-misal: kitapkolik, televizyonkolik...
devamını gör...
her türlü düşkünlük için kelimenin sonuna bağlanan kuyruk/ işkolik, alışverişkolik, alkolik...
devamını gör...
yenidoğanlarda görülen gaz sancıdır. doğumdan itibaren ilk üç ay görülmeye devam eder. sindirim sistemi henüz çalışmayan bebeğin gıda alması ile başlayan gaz sancılarının verdiği rahatsızlık ve huzursuzluktur.
devamını gör...
iyi değil, hem de hiç iyi değil. işkolik olma yolunda ilerleyen biri olarak diyebilirim ki insanı mahveden bir stresi, gerginliği ve kendine zaman ayıramama problemi var.
devamını gör...
günümüzde çoğu bebekte görülen(ekserisi erkeklerde) sürekli gaz sancısı.sonradan geçiyor diyorlar.
devamını gör...
bebeğin ağlama krizleri nedeniyle uyumak bilmemesi, uyku uyuyamamaktan perişan olan anne baba ile sonuçlanıyor. kolik bebekleri uyutmaya yönelik yöntemler, uyku danışmanları, ilaçlar, kendi kendine sallanan titreyen ana kucakları falan deli para dönen bir sektör haline gelmiş. bebeğin o huzursuzluğu ve ağlamasının size verdiği huzursuzluk öyle bişeyki, çareye biçilen fiyatı gözünüz görmeden parayı bayılabiliyorsunuz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar