kolonya

fransızca eau de cologne ve ingilizce cologne olarak bilinen, 1709 yılında italyan giovanni maria farina tarafından ilk kez üretilen etil alkol, su ve limon, çiçek veya tütün esansı gibi hoş koku veren maddelerin karışımından oluşan bir tür parfüm. içerisindeki alkol oranı derece ile belirtilir örneğin 70, 80 derece gibi ve genelde bu isim ile anılır.

tüm zamanların en yaygın kullanılan tuvalet malzemesi olarakta bilinen kolonya ilk geliştirildiği yıllarda günümüzden farklı olarak kozmetik değil, tıbbi amaçla kullanılıyordu. o günlerdeki formülüyle biberiye, portakal çiçeği, bergamot ile limondan oluşan ve ferahlatıcı özelliği yüzünden rağbet gören karışım, sindirim sistemi rahatsızlıklarında şeker üzerine damlatılarak alınıyor ya da şaraba karıştırılarak içiliyordu. antiseptik özelliğinden ötürü ağız çalkalamada, yara temizliğinde kullanılıyor, kas ve eklem ağrıları için harika bir friksiyon solüsyonu oluyordu.

uzun yıllar tedavi edici özelliğinden yararlanılan bu sıvı, tuvalet amacıyla kullanılmaya başlandıktan sonra bir devrim yüzyılı olan 18. yüzyılda adeta bir çığır açar. sınıf savaşının en keskin biçimde yaşandığı yıllarda yükselen burjuvazi karşısında, ağır ve pahalı parfümlerle özdeşleşen aristokrasi yenik düşünce, ağır kokuların da itibarı azalır. eau de cologne gibi hafif ve ferahlatıcı kokular sadeliğin, saflığın simgesi haline gelir ve burjuvazinin gözdesi olur.

cilde sürüldükten sonra içerisinde bulunan alkolün hızla buharlaşması ve bu sırada buharlaşan alkol moleküllerinin çevrelerinden ısı çekmesi üzerine kullanan kişiye bir serinlik vermesi üzerine genelde ferahlamak için kullanılır. bunun dışında keskin kokusu sebebi ile ayıltıcı özelliği vardır.


devamını gör...
traştan sonra,bayramda ele dökerkene kullanılan limon tütün yasemin zambak gibi değişik kokuluları olan kolanya şeklinde yanlış telaffuz edilen bir içecek * sıvı.

devamını gör...
bayramlarda kasım kasım kasılmama sebep olan meret. sevmiyorum şu kokuyu. her gidilen yerde özenle ikram edilen kolonyayı geri çevirmek deve- hendek mesabesindedir nezdimde. bir de "anormal misin yeaa" bakışı yok mu, evlere şenlik..
devamını gör...
velinin biri ;bir kuyuya alkol damlasa o kuyu murdar olur.
cogito sözlük ; harika, ımmm ,hoş, mis,şükela,dadından yenmez.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar