kompleks

bir çok parçadan oluşmuş olan, anlaması ve açıklaması güç yapı.aslında anlam itibari ile iyi bir durum. benzememek üzerine kurulmuş anlamı, ama insana giydirince bu anlamı sakil kalıyor. her şey gibi!
devamını gör...
--- wikipedia ---
karmaşa, bilinçdışında var olan ve karar verme yetisini, sağduyu etkileyen, baskı altında tutan, ruhsal dengesizliklere neden olabilen karmaşıklıkların tamamı.
--- wikipedia ---

--- tdk ---
Hastalıklı davranışları ortaya çıkaran, kişinin bilincini az çok şartlandıran, genellikle çocukluk döneminde kazanılmış, baskı altında tutulmuş hatıra, duygu ve düşüncelerin bütünü.
--- tdk ---
devamını gör...
insanın yaşamını olumsuz anlamda belki en çok ve en ağır şekilde etkileyen ve çoğu zaman başlı başına bir zihni hastalık olarak kabul edilmesi gerektiğine inandığım, aslında var olmayan ama var olduğuna inanılan ve ona göre davranış değişikliğine gidilen çevresel ve içsel baskılar bütünü. insanın ayağına değil adeta boynuna takılmış prangalar gibi çeşitli yönlere çekiştirerek düz bir çizgi üzerinde ilerlemesini engelliyorlar. insan komplekslerden, desinlerden, özenmelerden, ezilmelerden ne kadar beri olursa o kadar huzurlu, o kadar ruhsal açıdan sağlıklı biri olur.
devamını gör...
bir çok unsur, kısım ve parçadan meydana gelen, içinde çok ve farklı şeyler barındıran, karmaşık, girift: [lat. fr. is.]
çok kompleks bir şehir.

çeşitli şuuraltı birikimler sonucu ortaya çıkan, bazıpsikolojik bozukluklara kadar varan ruh hâli. [ruh.]

çok amaçlı yapılardan meydana gelen bina topluluğu, külliye. [mim.]
*
devamını gör...
başka olma isteği sonucu ortaya çıkan kişilik sorunu.
bir kere bir şeyi arzuladığınızda onu elde etmeden komplekssiz biri olamazsınız. kompleksinizi aşmanın tek yolu onu elde etmiş olmaktır. hadi bu kolay yine; ya başka olmayı arzuluyorsanız?

çok korkuyorum sözlük. ben de sorunlu muyum acaba?
devamını gör...
alfred adler'e göre organ eksikliğinden kaynaklanan aşağılık duyguları üstünlük çabalarını da beraberinde getirir. ancak birey kendisinde olmayan bir potansiyeli var edemeyeceği için potansiyelinin sürekli zorlanması ruh dünyasına zarar verir. komplekslerin çoğu karşıdaki kişiyi suçlama biçiminde yansıtmalı özdeşim yolu ile ortaya çıkmaya meyillidir. yani sürekli birilerini suçlayan, başkalarında kusur/eksik arayan dış denetimli insanlar genellikle kompleks sahibidir.
devamını gör...
"hastalıklı davranışları ortaya çıkaran, kişinin bilincini az çok şartlandıran, genellikle çocukluk döneminde kazanılmış, baskı altında tutulmuş hatıra, duygu ve düşüncelerin bütünü."

"bilinçdışında var olan ve karar verme yetisini, sağduyu etkileyen, baskı altında tutan, ruhsal dengesizliklere neden olabilen karmaşıklıkların tamamı."

olarak tanımlanıyor... tamamen sıfırlamanın zor olduğunu düşünürüm..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar