--- alıntı ---

Ontario'daki Waterloo Üniversitesi'nde doktora tezi üzerinde çalışan Gordon Pennycook ve ekibi, yüzlerce katılımcı üzerinde sürdürdüğü araştırmaların detaylı sonucunu "Sahte-bilimin (sahte-bilgeliğin) Saçmalığının** Algılanması ve Tespit Edilmesi Üzerine" başlıklı makalelerinde yayınladı.

sahte bilgeliğe derin anlamlar yükleyen katılımcıların "tefekkür ve kognitif bilişsel kapasitelerinin (akıcı sözlü anlatım, sayısal beceriler vb.) düşük olduğu; varoluşsal karmaşa ve komplocu kavrayışa daha açık" olduklarından bahsediliyor. ....... ...

--- alıntı ---

devamını gör...
komplo teorilerine inanmayıp yaşadığı ülkenin havuz medyasına, siyasilerinin ağzından çıkan herşeye inanan ve tv lerde, sinema filmlerindeki propagandayı gündelik yaşamının düşünce merkezine yerleştirmiş kitleden daha geri zekalı değildir.

komplo teorileri insanın ufkunu açar, olaylara farklı bir açıdan bakmanıza ve analitik düşünmeye fayda sağlar.
siz siz olun komplo teorilerine kulak verin. arada farklı kanalları da izleyin. hatta yabancı ülkelerdeki makaleleri de okuyun ki, hem dünya görüşünüz de hem de siyasal ve sosyo-kültürel anlamda düşüncenizde çeşitlilik olsun.

devamını gör...
saçma bir teori alın benim bilme saygım bu kadar önüne gelen araştırma şirketi kurup, yüzlerce kişi ile çalışıp teori üretiyor. coca cola sırf kendisini aklamak için üniversitenin araştırma bölümler ile işbirliği çıktı işte böyle bir dünya. bana göre asıl zeki insanlar komplo teorisinin bir ihtimal olduğunu göz önünde bulundurur ve kestirip atmaz, aman bu da olur mu diye her şeyi cıvık aklı ile kavramaya çalışmaz. hadiselerin sırrı en az mantığındadır düsturunca temkinlidir. işte danışan dağ aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış, bülbülü altın kafese koyarlar ille de vatanım der ve ölüler zanneder ki diriler her gün helva yer fakat deliye her gün bayramdır.

not: iş bu tanımdaki olgaya, oklahoma city coburn universty, james inhofe ve ekibi tarafından yüzlerce katılımcı ile düzenlenmiş bir eğlence sonunda karşılaşılmıştır.
devamını gör...
istatistik bu, örnekleme bakar. o seçilen örneklem başka kişilerden oluşsa ve sonuç olarak bu teorilere inananların zeka seviyesi yüksek çıkmış olsaydı, çok başka şeyler konuşuyor olurduk. inanmayınız istatistiklere, palavra çoğu (not:yazar ileri derecede istatistik bilmektedir!)
devamını gör...
adına bakınca gülme tutan üniversite'nin yaptığı araştırma. eminim kanada'da orta gelirli insanların bile gitmeye imtina ettiği bir üniversitedir. malum araştırma, bir içki partisine topladıkları yüzlerce ayyaş öğrenci üzerinde yaptıkları araştırma da olabilir.

komplo teorileri, strateji uzmanlarının, stratejik düşünce kuruluşlarının, uluslararası ilişkiler konusunda çalışan uzmanların, savaş filozoflarının, dünya siyaseti üzerinde düşünen filozofların sıklıkla başvurdukları bir konudur. dolayısıyla -halen bir gülme tutuyor.- dandik bir kanada üniversitesinin ne olduğu belli olmayan araştırmasını ciddiye alıp "böyle bir araştırma varmış, sonucu böyleymiş." diye her tarafta söylemeyin. adama haykırarak gülerler.
devamını gör...
insanların komplo teorilerine itibar etmemesi ve küresel planlarını kimse fark etmesin diye bilimsellik adı altında küreselciler tarafından uydurulmuş şeydir. evet komple komplo teorisi ürettim şimdi.
devamını gör...
kuracak hayali olmayanların, hazır kurulmuş olana inanması gayet mantıklı bence. iş ki kendini inandır.

memleketin yarısı ülkenin süper güç, ekonominin de çok iyi olduğuna inanıyor.
devamını gör...
komplo teorisi nedir bunu doğru analiz etmek gerek. ben devletlerin 100 yıllık planları olduğuna inanmıyorum mesela ama şöyle bir şey de var. her gelen yönetici eskisinin üstüne bir tuğla koyarak duvarın inşasına katkı sunuyor. duvarın nerede inşa edileceği ve hangi yüksekliğe ulaşacağı rasyonel olarak önceden görülebiliyor.

yani diyorum ki aklın yolu bir. rus knezliği 1430 larda falan kuruldu. adamların kurulduğu yer belli. kuzey denizleri hep donuk olduğu için kuzeyden ulaşım neredeyse imkansız.

şimdi adam 600 sene boyunca mecburen yukarıdan değil aşağıdan gidecekse bunun nesi komplo teorisi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar