uydurma olduğu söylenmiş, fakat sıradan bir empati yaptığımızda bile ne kadar hakikatli ve yerinde bir söz olduğunu anlayabiliriz;

"şu an açız , belkide açıktayız. insanlar evlerinde ve uyuyorlar. ben açlıktan kıvranıyorum fakat bir Allahın kulunun umurunda değilim.

ertesi sabah onlar işlerine gider ve evlerine gelirler, ben yine umurlarında olmam. oysa ben açım ve yiyeceğe ihtiyacım var.
bir hayra ne kadar ihtiyacım var. "

aslında hepimizin bir hayra ne kadar ihtiyacı var.
yani bizim o açlık vuku olduğunda onu gidermeye ne kadar ihtiyacımız var. işte bu anlamda bir "ihtiyacı olmayan" insan rahat insandır.

maalesef ben de çok rahat bir insanım.
uyuduğumda komşularımızı çok düşünmem. en azından mahallemdeki komşularımızı çok tanımam.

tanısak da zaten "bir ihtiyacınız var mı komşu " diye soranımız yok denecek kadar azdır. fakat bu hadis nakledildiğine göre bunu öğrenmenin yöntemleri varmış demek ki!

şehirliyiz ama medeni değiliz. koloniler halinde yaşamak bizimkisi.

geçen gün finlandiyada oturan bir akrabamız anlattı. kış çok sert olduğunda belediye ormana yiyecek koyarmış hayvanlar için. finlandiya ile ülkemiz arasındsa karşılaştırma yaptığımızda arada büyük bir ekonomik gelişmişlik farkı var. finlandiyanın nüfusu 5 milyon bizim ise 70 . bunun da etkisinden olsa gerek milligelirimiz düşük. ama en azından aç yatan bir vatandaşımız olmamalı. bir kontrol mekanizmasıyla her mahallenin muhtarı , ilerigeleni vs, bu konuyla fazlasıyla ilgili olmalı. şimdi bu iş bu kadar önemli mi , ciddi mi ? bu kadar çok aç yoktur nasılsa. belki de yoktur, ama bir tane dahi olsa bu mahalle için hepimiz için çok ağır bir vebaldir kanımca.

devamını gör...
size şu kıssayı anlatayım;
bir gün mevlana celaleddin-i rumi hazretleri sohbet yapar iken bir genç koşarak gelir ve nefes nefese hz pir'e falan mahallede bir genç intihar etmiş der.
hz pir hüzünlenir ve der ki:
"mahallesinde yakınında yöresinde hiç mi müslüman yokmuş!"
varın siz düşünün ne demek istediğini hz. pir'in....
devamını gör...
bu ülkede aç insanlar var mı ? var. asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışan ne kadar aile var ? onbinlerce.

madem öyle; nasıl lüks harcamaları yapıyor/savunuyor bunlar ? adam yarı aç yarı tok yaşıyor, bir kısmı ''elit muhafazakar kesim'' olmuş, birileri de bunların yaptığını savunuyor. oradan beri geliyor, başka bir konuşmaya; adamın teki saçma sapan bir sözü hadis diye yutturmaya çalışıyor, yok öyle bir şey dersin, sen hadis inkarcısı olursun. buyur hadis bu; ben iman ediyorum buna, sen iman ettiğini söylüyorsun ama dilinden öteye varmıyor. hayır (ekşiciler çok der bunu) bir de bunu savunanların üç kuruşa sağda solda çalışanlar da olmaları.
neymiş ? helal yoldan kazanmışsa kime ne imiş ? helal yoldan çok para kazanılsa ben türkiye'nin en zenginlerinden birisi olurum. bu sistemde helal yoldan çok para kazanamazsın. ayrıca; faraza öyle; hadis ortada. ayetler var kaç tane. hangi yüzle (bir müslüman olarak) afaki rakamlı paraları ihtiyaç olmayan lüks şeylere harcıyorsun ? hele de dindar-muhafazakar parti, insan olarak. hiç mi utanmaz yolda giderken bir gariban görünce ?

uyduruk bir dinin inananları bu kadar olur. o peygamber ve ashabı ne yapmış ? çocuklarını avutarak yarı aç yatırıp bir kap yemeğini çok aç olan bir müslümana vermiş. pardon ? kendisi açken yemeğini başka bir açlık içindeki insana vermiş. aradaki farkı tahayyül edemiyorum. akıl hafsala alacak gibi değil. onlardan aç kalmasını, yaya gitmesini, yıkık dökük yerlerde yaşamalarını kimse istemiyor. müslümana yakışır bir şekilde daha mütevazı yaşamalarını, gereksiz israftan kaçınmalarını, yoksulu fakiri düşünmelerini, varsa fazla maddi gücü onlara yardımcı olmalarını...

tabi ki ekranlarda vesair yerlerde (yukarıda yazdığım gibi olaylar) birer hikaye olarak dinlenilip geçildiğinden bir önemi yok bunlar için. asr-ı saadet ve bugünü kıyaslarsak; o zaman iyilikte yardımlaşır ve yarışırlarmış, bunlar ise karunlukta yarışıyorlar.

edit: bunlar hayata-islam'a (ki din= yaşam biçimi demektir) parti zaviyesinden baktıklarından benim dediklerime karşı çıkıyorlar. kuran'a bekleriz.

devamını gör...
aşırı derecede ürkütücü bir hadis bu. oturduğumuz mahallede ne olup bittiğinden, kimin aç, kimin açıkta olduğundan habersiz yaşıyoruz. bu bireysel ve içimize kapanık hayat tarzı başımıza iş açacak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar