devletin müdahelesi ile futbol, basketbol, hentbol, su topu vs. bilumum müsabakaların berabere bitirilmesi gerekir.
zira aksi bir durum eşitlik anlayışına terstir ve rejim karşıtlığıdır.
devamını gör...
komünizm herkesin eşit olmasından ziyade, herkesin eşit derecede fakir ve devletin zengin olması şeklinde uygulandığı için, maçların hep berabere bitmesi yerine, hep cska'ların kazanması uygulaması yaygındır.
devamını gör...
yugoslavya örneğine baktığımızda ya da romanya'ya, rejimin kendi "derbi maçları"nı ürettiği, askerin desteklediği takımlarla, polisin desteklediği ya da partinin desteklediği takımlar arasında ya da bu gruplar arasında, galip gelebilme adına, cansiparane maçlar yapıldığı görülmüştür. günümüzde hala sürmekte olan kızıl yıldız-partizan, dinamo bükreş-staeau bükreş, cska moskova-spartak moskova gibi rekabetlerin temelleri komünist rejimler döneminde atılmıştır. yani, pek olmamıştır böyle bir gereklilik.
devamını gör...
komüzmin en sığ, en yüzeysel yorumalarını okurken, ilkokul korkuların en ne kadar da kalıcı ve köredici olduğuna şahit oluyorum.
devamını gör...
bir defa komünist ülke tanımlaması kulağa çok |stalinist| geliyor, oradan başlayalım. okuduğum kadarıyla komünizmin davası yeryüzüne şamil bir eşitlik tesis etmek. neyse devam... maç yani match, özünde rekabeti yani fayda odaklı bir çalışmayı barındırır. komünizmin gayesi ise rekabeti tasfiye etmek. onun yerini de kolektivist, solidarist bir organizasyonla ikame etmek. ee o zaman, hakikaten maçın ne anlamı kalıyor? bu örnekten hareketle kurulmuş karikatürizasyonlar hiç de haksız değil sanki.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar