çok tuhaf gelebilir bu insanlara ama mota mot aynı şey olmasa da benzer yönü çoktur her iki düşünce biçiminin. hele ki temel çıkış argümanları tamamen aynıdır.

bi defa her ikisi de felsefedir. ama çığrından çıkmış ve sapmış felsefe. yolundan çıkarılmış felsefelerdir. her ikisi de kapitalizme refleks olarak doğmuş düşünce biçimidir. faşizm de kapitalizme karşı üretilmiş bir düşüncedir .bilinenin aksine faşizm, komünizme tepki olarak doğmamıştır. zaten her ikisine birden tepkicilik anlamına gelen reaksiyonalizm denir.

yani her ikisi de sermayeciliğe tepki olarak doğmuştur. nasyonel sosyalizm aslında faşizmin dümen suyundan oluşmuştur. ama komünizden çok farklı olan da nasyonel sosyalizmdir faşizm değil. olayı kan birlikteliği zeminine çeken ve indirgeyen nasyonel sosyalizmdir. faşizmde kan birlikteliği yoktur. dolayısı ile komünizmin bu anlamda da aynısıdır. proleterya diktatoryası sonucu sınıfsız toplumun oluşması hedefi faşizmde de vardır.


zaten hepi topu 5 tane ideoloji var. kapitalizm en eskileri. sosyalizm, komünizm, faşizm ve nasyonel sosyalizm. 4 ideoloji de sermayeciliğe tepki olarak doğmuştur. ve temel mantıklarının aynı olması da gayet doğal.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar