komünizm

#siyaset  #özgürler 

nefis sahibi insan evladının büyük bir ülke içerisinde asla yaşayamayacağı sistem.
fakat yine de halen daha yaşanan bir iki örneği var israilin bazı köylerinde.
bu köylerde para sistemi yok, yani köy içinde para kullanılmıyor. herkes yapması gereken işi yapıyor.
ebeveyn sistemi bile yok, yani çocukların bir anne babası yok, çocuklar herkesin çocukları. öyle bir sahiplenme durumu söz konusu.
tarım ile uğraşılıyor, bir fon oluşturulmuş ve kazanılan para buraya akıyor. köyün dışına çıkma ihtiyacı duyulduğunda kişi para alıyor. köy içinde zaten ihtiyaç yok.
ki bu para daha çok çocukların eğitimlerini karşılamak adına, orta ve yüksek öğrenimlerini dışarıda yapan başarılı öğrencilerde bu fondan gerektiği kadar yararlanıyor.

ha illa ki bazıları "bakın ne güzel yaşanıyormuş" diyebilir; fakat dikkati çeken esas nokta şu ki sistem yalnızca küçük ve içine kapanık * gibi yerlerde, bu küçük komünitelerde işleyebilir oluyor. bunu toplumlara, özellikle geçmişinden bugüne kapital diyebileceğimiz bir ekonomik sistem getirisiyle süregelen metropol şehirlere empoze etmek güç.
ki farkındaysanız sosyalizm bile ciddi anlamda küba'da devam etmekte. ki onlarda 1940'lardan itibaren puro, sahil ve seks ticaretiyle ayakta durabilmekteler. ülkenin iç kesimleri, sahil kesimine oranla pek şanslı değil, dengeli bir dağılımdan bahsetmek güç.
üstelik küçük olmasada yine kendi içinde, kendisinin dışındakilerle kara bağlantısı bir adadır küba. yani müdahale edilmesi zordur.
daha bir olabilirliği sözkonusu olan için (bkz: sosyalizm)

ayrıca
ideoloji değil ekonomik sistemdir. bu konuda insanların kafası karışabilir.
işçinin arkasında olduğunu söyler sistem işleyiş bakımından halkı ve işçiyi sömürmeye açıktır.
komünist ideoloji sisteminde ülke içinde bulunmayan şeylerin talebi yasaktır. dolayısıyla içerideki herhangi bir ürünün fiyatı legal dünya piyasasına nazaran, devlet eliyle şekillendirilmiş illegal bir piyasaya sahip olup astronomik bir fiyat üzerinden satışa çıkartılabilir.

örnekle anlatacak olursak: komünizm sistem harici ülkelerde peynirin birim fiyat ortalaması 1 lira olsun, fakat komünist sistem içinde bu peynirin 5liraya satıldığını düşünelim. aynı sistematik içinde dünya ülkelerinde bir işçinin, 1 saatlik ortalama ücretinin 3 lira olduğunu fakat komünist sistemde işçiye ödenen saat ücretinin 2 lira olduğunu hesap edelim ki hayali rakamlar değil sscb döneminin ticari işleyişi üzerinden verilen bir örneklemedir bu.

bu doğrultuda komünist rejim haricinde çalışan işçi 1 saatlik iş karşılığında 3 birim peynir alıyor, fakat komünist sistem işçisi 1 saat karşılığında 2/5 birim
kapitalizm: 1x = 3y
komünizm: 1x= 2/5y
ne kadar adil olduğu tartışma konusudur.
devamını gör...
bu ideloji hakkinda s.s.c.b'nde yasamis insanlar "komunizm zamaninda paramiz vardi ama alacak bir sey yoktu, komunizm yikildi, simdi alacak cok sey var, ama paramiz yok" seklinde konusurlar.
devamını gör...
özel mülkiyetin kaldırılmasına ve servetin ihtiyaçlara göre paylaştırılmasına dayalı toplumsal düzen ya da siyasal sistem. önceleri ütopik bir kavram iken marx ve engels'in birlikte oluşturdukları dünya görüşü, yeniden yorumlanarak siyasal bir program haline getirildi. bu nedenle marksizm ya da marksizm leninizm de denilen komünizm giderek marksist-leninist ilkelerden hareketle komünist bir toplum oluşturmayı amaçlayan tüm siyasal hareketleri de belirtmektedir.
batı düşüncesinde komünist düşüncenin kökleri çok eskilere uzanır. üretim araçlarının toplumun mülkiyetinde olduğu, sınıfların ve devletin tümüyle ortadan kalktığı bir toplum ütopyası eski zamanlardan beri insanları etkilemiştir.
devamını gör...
ülkece tüm gelirin adaletli bir şekilde ortaklaşa paylaşıldığı, hiç zengin olmasada fakirinde olmadığı yaşam tarzıdır. kimi din adamları tarafından komünizmin dinden çıkmak olduğu düşünülse de mantıklı bir tarafı olduğunu düşünmemekteyim.
devamını gör...
şu anda dünya üzerinde uygulanmamış ideoloji, bütün sosyalist ülkeler az buçuk komünizme gitmek ister lakin dünyada böyle bir verili koşul söz konusu değildir gene kendilerinin ifadesine göre.

o yüzden sosyalizmle komünizmi karıştırmayalım, komünizm onlara göre daha uygulanmadı.

(bkz: marksizm)
devamını gör...
stalin'in ölmeden önce 1 milyondan fazla insanı ordan oraya sürerek öldürmesine yardımcı olan sözde hedefmiş, he birde sovyetler sosyalistmiş, tuğba özay güzelmiş.

(bkz: sosyalizm)
(bkz: marksizm)

şiddetli not: sosyalizm ile komünizm aynı şey değildir, komünizm marksizme göre tüm çelişkilerin ve sömürünün ortadan kalktığı bir dünya rejimidir, sosyalizm ise ülkelerde tek tek uygulanan bir ön aşamadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar