kon tiki

ımdb puanı: 7.2/10
tür: macera, biyografi
yönetmen: joachim rønning,
espen sandberg
senaryo: petter skavlan
oyuncular: pål sverre valheim hagen
anders baasmo christiansen
müzik: johan söderqvist
süre: 1 saat 58dakika

1947 yılında, thor heyerdahl isimli antropolog bilim insanı güney amerika kıyılarından tahiti’ye kadar 5 arkadaşıyla birlikte yola çıkar. bu yolculuktaki salları kon-tiki, ismini inka tanrılarından esinlenerek vermişlerdir. thor’un bu yolculuktaki amacı, geçmişteki insanların amerika kıtasından polinezya’ya göç etmiş olduğunu ispat etmektir.
devamını gör...
kimi yerleri saçma olsa da (köpekbalığı sahnesi mesela) kendini izleten bir yapım.oyunculuklar iyi - senaryo eh işte dedirtiyor.yer yer filmin kimi sahneleri uzun kaçmış,uzatılmış.çok şey beklemezseniz iyi bir şey izlemiş olursunuz.
devamını gör...
1947 yılında, norveçli bir antropolog olan, thor heyerdahlve bir grup kaşif büyük okyanusu geçmek amacıyla ilk deniz aracı olarak kabul edilen sal, kano ya da korakl tipi deniz ulaşım araçlarına benzer ilkel yöntemlerle bir deniz aracı inşa eder ve adını kon-tiki olarak derler.

kon-tiki, hafif olması nedeniyle balsaağacı kütüklerinin*sal gibi yan yana dizilerek ve salın üzerine bir çatının eklenmesi ile inşaa edilmiştir. halen norveç' de aynı isimle adlandırılan bir müzede sergilenmektedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar