"toplumsal değişimi esas alan konda araştırma şirketi 10 yıllık raporunu yayınladı. rapora göre ateist oranı yüzde 1'den yüzde 3'e çıkarken, dindar oranı yüzde 55'ten yüzde 51'e geriledi. 2008 ile 2018 arasında çeşitli alanlarda yapılan karşılaştırmalara göre hayat tarzlarının yanı sıra kimi önemli ekonomik veriler de yer aldı.

10 yıllık araştırmalara göre "dindar" olduğunu söyleyenler, bu geçen süre zarfı içerisinde yüzde 55'ten yüzde 51'e düştü. "inançlı" olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 31'den yüzde 34'e çıkarken, "sofu" olduğunu söyleyenlerin oranıysa yüzde 13'ten yüzde 10'a düştü. kendisini "ateist" olarak tanımlayanların oranı 3 kat artarak yüzde 1'den yüzde 3'e yükseldi, "inançsız"ların oranıysa yüzde 1'den yüzde 2'ye çıktı.

raporda yer alan "ibadet" ve "örtünme" bölümlerine göreyse oruç tutanların oranı yüzde 77'den yüzde 65'e geriledi. "başörtüsü" oranı yüzde 52'den 53'e çıkarken, "türban" oranıysa yüzde 13'ten yüzde 9'a kadar düştü."

haber
devamını gör...
ülkede arayış içinde olanlar başlarındakine bakıp müslümanım diyenler böyleyse müslümanlık kalsın deyip ateistliğe yöneliyor. adam müslümanım diyor ama hak yeme, hırsızlık, yolsuzluk, adam kayırma, hukuku hiç etme, kibir vs vs her türlü kötülük var. bu adamları islamcı diye pazarlayanlar da bu adamları başa getirenler de aynı. dolayısıyla proje tıkır tıkır işliyor.
devamını gör...
valla konda'nın araştırma yöntemlerine pek guvenmedigim icn yorum yapamicam. zira 2015 yılında dindar orani yuzde 74 diyordu. 4 yılda yuzde 25 dindar orani azalmış diyor yani ki bu cok büyük rakam. muhtemelen metodolojik sıkıntılar.
devamını gör...
konda'nın basit anketine takılmamak lazım. bence sadece internet ve mobil bankacılığın kullanım düzeyini öğrenmek ama aynı zamanda dikkat çekmek için yapılan bir anketten başk bir şey değil.
devamını gör...
bir ateist olarak ne sevindiğim ne de üzüldüğüm fakat toplum içinde gerçekliğini görebildiğim hadisedir. ülkede bir dine inanan insanların sayısının azalması da, artması da bana bir fayda yahut zarar sağlamaz. fakat toplumda her inanç ve etnik kimlikten insanlar olarak bir arada yaşama kültürümüzü her geçen gün hızla yitiriyoruz. bunda en büyük sorumluluk dindar insanlarımızın aşırı güçten gelen kibrinde saklıdır. bu kibir öyle zehirli bir hal almıştır ki, artık kendilerine de büyük zarar verip yok ettiğini görememektedirler.
diyanet işleri başkanlığı, her inanan vatandaşa hizmet götürmesi gerekirken bizzat en başındaki zat-ın ayrımcı açıklamalarıyla dindarları bile kurumdan soğutmaktadır. kuran'ı kerim okumayan çocuklar şeytanla birliktedir açıklaması nasıl bir açıklamadır? bütün ulusun saygı gösterdiği bir liderin ölüm yıl dönümünde, o liderin kadın aile bireylerine kadar küfür edecek kadar gözü dönmüş bir fesliyi ziyaret kime ne fayda sağlar?
aramıza serpilen düşmanlığa ve hiç olmamış, olmaması da gereken kine yaradığı kesindir.

dindar kardeşlerimizin ezan gibi muhteşem bir propaganda aracı var. Allah eksik etmesin tabii 5 vakit camilerden okunuyor. fakat bunu da aşırı yüksek bir gürültü ve bozuk ses sistemleriyle yapıyorlar. bu yolla sadece müslümana müslüman propagandası yapılır. hatta bu bile becerilemiyor ki, dindar insanlarda dinden bir kaçış var.
devamını gör...
maalesef kendi çevremde de tespit ettiğim durumdur. birilerine yaranmak için dindar görünmeye çalışan nesil türemiştir. iş bulmak için başörtüyle fotoğraf çektirip torpilcilerine gönderen akşam da gece kuluplerinde rakısını şarabını içen erkek arkadaşıyla aynı evde yaşayan nesil.. kimsenin yaşam tarzını eleştirmiyorum herkes istediği gibi yaşayabilir ama dindar görünmeye çalışmayın, dini bu kadar kullanmayın. lisedeyken komşu okulumuz imam hatip lisesiydi, uyuşturucu kullanan mı cuma namazı vaktini içki içmeye harcayan mı ne ararsanız vardı, anlam veremezdim ama şimdi anlam veriyorum zorla güzellik olmuyor bilinçsizce sorgulama yasaklanarak baskılanan duygular bize toplum olarak çok pahalıya mal oluyor.
devamını gör...
x kuşağının genel olarak tüm dünyada daha az dindar olması durumudur. ama bir şey var evet genel dindarlık eğilimi az bu nesilde ama dindar olanlarıysa din konusunda y nesline göre daha dikkatli ve tutucuymuş.
devamını gör...
önceden üç nesil dindardı, şimdi iki nesil gibi bir şey herhalde. başlıktan böyle anlaşılıyor.

ayrıca, dindarlığın azalmasını kişilerin kendini dindar olarak tanımlayıp tanımlamadığı üzerinden değerlendireceksek, dindar olmadığını ifade etmek kendi dindarlığını yetersiz görmek anlamına gelebileceği için aslında bu oranın azalması belki de dindarlaşma göstergesi olabilir.
devamını gör...
dindarlar dini temsil etmek yerine dini tartıştıkları içindir. asansörde kadınla erkeğin yan yana binmesi haramdır, yoğun bakımda kadın erkeğin yanyana yatması caiz değildir , kot pantolonla üniversiteye giden kız cehennemde cayır cayır yanacak konularını tartıştık durduk yıllarca. böyle saçmalıkları tartışacağımıza dini çok iyi temsil eden müslümanlar yetiştirse idik zaten bu yoğun yozlaşmalara maruz kalmayacaktık.

eskiden müslümanın yaşantısını görüp iman ederdi insanlar. sadece yaşayışını. böyle insanlar maalesef kalmadı. şimdi din akşama kadar tvlerde orada burada hiç bir baskı olmadan anlatıldığı halde " ben eskiden müslümandım" diyen insanlar görüyoruz. asıl metal yorgunluğunu dini temsilde yaşadık çünkü anlatmada değil.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar