kondansatör

elektronikte kullanılan bir malzeme. üzerinden geçen akımı depolayarak sinyaldeki parazitleri ve boşŸlukları doldurarak elektrik sinyalini daha kararlı hale getirir. bir diğŸer adı da kapasitör'dür. birimi farat'dır.
devamını gör...
bir kondansatoru %100 doldurmak icin gereken sure sonsuzdur...

c=e.a/d

c: kapasitordeki farat.miktari.

e:epsilon sifir (sabit bir sayidir)

a:kapasitorun alani

d:iki kapasotor arasindaki mesafe.

ayrica:

c=q/v

q:yuk

v:voltaj

ayrica kapasitor birbirine esit ve zit yuklenmis iki iletkenden meydana gelir...

kure, lavha, silindir gibi farkli bir cok geometrik sekilde bulunabilir ayrica iki iletken arasinda genellikle dielektrik * madde bulunur.
devamını gör...
elektrik akımının enerjisini depoalayan cihaz...

ilk akım geçişinde yüzde 63'lük kısmı dolar...
sonra ki saniyelerde gittikçe daha zor dolmaya başlar ama asla tam dolmaz...

devamını gör...
şimdi düşünün ki bir adet yıldırım şoku meydana getirmek istediniz. nasıl yaparsınız? birçok kondansatörü paralel bağlayıp doldurursunuz. sonra birisinin üzerine boşaltırsınız. bu şekilde milyon voltluk gerilim oluşturabilirsiniz. oluşan arklar da yıldırımdan farksızdır.

ancak genel kullanım amacı bu değildir.
devamını gör...
iki zıt yüklü parçacığın karşı karşıya dizilmesiyle olumuştur. bu iki parçanın arasında oluşan manyetik alan vasıtası ile bir nevi elektrik depolamaya yarayan hemen her elektronik eşyanın içinde bulunan küçük parçalardır.
devamını gör...
iki metal tabaka ve aralarına yerleştirilmiş bir yalıtkandan oluşur. kapasitesine göre üzerinde belli bir miktar voltajı tutar. iki ucu arasına bağlanan yüke enerjisini boşaltır. üzerinden akım geçerken şarj olmaya başlar. şarj olurken direnci giderek yükselir ve sonunda direnci maksimuma ulaşır.
devamını gör...
okulda şaka malzemesi olarak ta kullanılabilitesi olan elektronik devre elemanı. şöyle ki;

220 voltluk kondansatör prize takılarak şarj edilir ve kurbanın kulağının dibine çaktırmadan yaklaştırılarak uçları birbirine değdirilir. deşarj esnasında çıkan patlama sesi neticesinde kurbanın haline kahkahalar atılır.

ikinci olarak dc güç kaynağına 12 voltluk 1 mikro faradlık kondansatör ters olarak bağlanır, düç kaynağı 30 volta ayarlanır güç kaynağının anahtarı açılarak en yakın sıranın arkasına saklanılır. ters akım ile şişmeye başlayan sonra duman çıkaran ve neticede infilak eden kondansatör keyifle izlenir.
devamını gör...
elektronların kutuplanarak elektriksel yükü elektrik alanın içerisinde depolayabilme özelliklerinden faydalanılarak bir yalıtkan malzemenin iki metal tabaka arasına yerleştirilmesiyle oluşturulan temel elektrik ve elektronik devre elemanı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar