konfor alanı

ing. comfort zone

yeni nesil kişisel gelişimcilerin pek sevdiği bir argüman. neden seviyorlar? çünkü bir gelişimin var olabilmesi için, bir engelin varlığı gereklidir. işte bu yeni nesil kişisel gelişimcilerin kendi varlıklarını sürdürebilmeleri için gerekli olan engel sıklıkla bu konfor alanıdır.
nedir? kişinin alışkın olduğu, stresten uzak durduğu, içindeyken mücadeleden uzak durabildiği, kendini rahat hissettiği alandır konfor alanı. bu çoğu kez çocukluktan beri kendisine sunulan, oluşturmak için çaba sarf etmediği bir durum olabilir. bazı hallerde de kendi kendine oluşturduğu çevresel faktörlerin bileşkesi de olabilir. kişi kendi emeği ile de konfor alanını yaratmış olabilir.

yeniyi deneyimlemenin önünde büyük bir engel, keşfin ve kişinin gerçekleştirmesinin karşında atalete düşüren bir düşman olarak tanımlanır. yani kişi hayat boyu daha farklı bir şeyin peşinden koşmak üzere güdülenmeye çalışılır.

kişisel tanımın şudur ki; yeni jenerasyon kişisel gelişimcilerin işaret ettiği kadar tü kaka! bir şey değildir konfor alanı. - bu arada bu kötüleyişin bilimsel de bir temeli yok- bununla birlikte insanı atalete sürüklediğine ilişkin hemfikirim de. ancak ataletin tanımı ve gerekliliği üzerine düşünmek lazım geliyor bu noktada. kişi, rahatsızlık duymaya başlayınca zaten konfor alanını terk edecektir. ve bana kalırsa ataletin de ömrü orada nihayetlenecektir. evet konfor alanları kendi potansiyellerimizi gerçekleştirmenin önünde bir engel olabilir, ancak terk ettiğimiz, sonra başka konfor alanları bulduğumuz, yeni deneyimlerle zenginleştiğimiz ve bütün bunları biriktirdikten sonra yeniden döndüğümüz konfor alanları da bizim kim olduğumuzla, kendi varlığımızı nasıl tanımladığımızla, diğer bireylerden farklılaştığmız ve öz benliğimize ulaştığımız anlarda hayati önem taşır.
devamını gör...
operatör için dahi geçerli bir kavram faturalarımda gereksiz bir kazıklanma hissiyatı yaşıyorum birkaç zamandır. operatör değiştirsem mi ne yapsam diye düşünürken farklı bir operatörün tarifeleri hoşuma gitmişti ta ki geçen akşam yok o düzgün çekmez heryerde, sakın değiştirme gibi sözlerin ardından sanki değiştirmeye hiç gönlüm yokmuş gibi aradım tekrar işlemimi yaptırdım. afferim bana. *

- buna da konfor alanı diyoruz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar