kongo vs demokratik kongo

kongo cumhuriyeti; resmi dili fransızca ve yerel lehçelerden en çok konuşulanı kikongo olan ülkenin başkenti brazzaville olup yüzölçümü 342 bin km²'dir.

demogratik kongo cumhuriyeti; resmi dili fransızca ve başkenti kinshasa olan 2.345.410 km²'lik yüzölçümüne sahip ülkedir.

kongo devletinin yönetim biçimi cumhuriyet iken, demokratik kongo'nun yönetim biçimi diktatörlüktür. demokratik kongo, yoğun bakongo kabilesi kitlesine ev sahipliği yapar. ülkede bu kabile ve bantu ailesine bağlı olan 200'den fazla kabile vardır. son olarak da isim benzerliğinden ötürü bu ülkeler başkentleriyle birlikte anılır; kongo-brazzaville ve kongo-kinshasa olarak...
devamını gör...
bunlar birbiriyle kardeş olup araya girmiş olan sömürgeciler tarafından birbirlerinden ayrılmış olan iki afrika topluluğu değil mi? sevdiği kız sınırın diğer tarafında kaldığı için ülkeyi terkedenler burada değil miydi?* okurken üzüldüğüm ama şaşırmadığım tek şey ikiside fransızca konuşuyor gerisi hikaye ister krallık ister cumhuriyet ister başka bişi olay kapanmıştır.
devamını gör...
orta afrikadaki kongo bölgesinin iki farklı ülkesi, isim benzerliği dışında pek bir kardeşlikleri yok. demokratik kongo 1877 yılında belçika sömürgesi, kongo ise 1880 yılında fransız sömürgesi olmuştur, o tarihlerden beri iki farklı devlet olarak varlıklarını sürdürüyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar