köpek kovalaması

yarı zamanlı köy bebesiyiz köpek korkum vs yoktur, gel gor ki 4 hafta önce işten eve dönüş yolunda 4 tanesi kudurmus gibi ustume gelmeye başlayınca icimden boş yapıyor şuna bak hele bak desem de baktım etrafımı çevirdiler bacaklara hücum ediyorlar, bir agresiflik söz konusu . sonra yine icimden, gidişat sıkıntı adamlar oldukça ciddidememle kendimi geriye atmam bir oldu. neyse ki arkadan gelen araba beni gördü de köpeklerle cebelleşmemi hesaba katip yola meze yapmadı. ani bir direksiyon hamlesi ile bana carpmadan teyet geçti böylece vahşice saldırıdan kurtuldum. sonra bana nasıl saldirirsiniz diye icimden kin tuttum elime bir tas alıp en azından bir tanesinin kafasını yarayim diye arkalarindan giderken bir anda yok oldular.
devamını gör...
yetişkinler için oldukça stres verici bir olay olsa da yanlarında çocukları varsa veya bir çocuk tek başına gezerken köpek tarafından kovalanmışsa durum oldukça vahim.

beynin her iki yarısında da bir amigdala bulunur. bunlar yapı olarak birbirlerinin simetrisidir. fakat işlevsel olarak aralarında bazı farklar bulunur. beyne elektrik akımı verilen çalışmalarda sağ ve sol amigdalanın farklı işler yapıldığı tespit edilmiştir. sağ amigdala olumsuz duyguları işlemekten sorumludur. özellikle korku ve mutsuzluk duygusu burası tarafından harekete geçen duygulardır. buna karşın sol amigdala olumlu duyguları veya korku gibi olumsuz duyguları harekete geçiriyor. bazı çalışmalar sol amigdalanın beynin ödül mekanizmasında da görev aldığını göstermektedir.

iki amigdala da duyguları algılama ve işleme biçimimiz ile ilgili özel bir işleve sahiptir. bunların birbirlerinden bağımsız bellek sistemleri vardır. ancak duyguları yorumlamak ve depolamak için birlikte hareket ederler. sağ yarım küredeki amigdala olumsuz duygular ile ilişkilidir. korkuya bağlı koşullanma tam olarak bu bölgede gerçekleşir. başlığa uygun olarak köpek kovalaması örneğini verelim: örneğin 7-10 yaşlarında bisiklet ile gezerken aniden bir köpek sizi arkanızdan kovalamaya başladı ve siz de doğal olarak kaçmaya başladınız. sağ amigdalanız hemen bisiklet üzerinde sadece sizi kovalayan köpeğe değil, aynı zamanda diğer tüm köpeklere karşı da sizi korkmaya koşulladı... mis gibi travma.
devamını gör...
köpekten kaçmazsan kovalamaz sözünün ne kadar yanlış olduğunu bizzat yaşayarak öğrendiğim kovalamadır efendim.
yine dağ köylerinden birinde öğretmenlik yapmaktayım. otobüslere binmek için köyden yol çatına kadar yirmi otuz dakikalık yol yürüyoruz her gün gidiş gelişte. okuldan çıkmışız gidiyoruz, yanımda da kuran hocası. önümüze sürü çıktı, ardından çoban köpekleri. evet, bir değil iki tane. çoban? ortada çoban yok. önce çobana seslendik, ses yok. ben aşağıdan gidelim dedim, hoca hanım yukardan gidelim dedi. e tamam dedik. yukarıdan yavaş yavaş gidiyoruz. köpekler de yavaş yavaş bize yaklaşıyo. sonra birden havlayıp üzerimize koşmaya başladılar. zaten aramızdaki mesafe az. hoca hanımla ikimiz zaten daha koşamadan ayağım kaydı ve o an içimden Allah'ım sonum köpek yemi olmak mıydı diye geçiriyorum. saliselik. yamaçtan aşağı paldır küldür yuvarlanmamla ayak bileğimde ayrı bir uzuv olacak kadar büyük bir şişlik oldu. üzerine dahi basamıyodum. baktık sürü de köpekler de uzaklaştı ama biz olduğumuz yerde kaldık, otobüs araba neyim gelir de yol çatına kadar atıverir diye. köye doğru giden bir yolcu otobüsü geldi, dedik ayağımı basamıyorum bizi yol çatına kadar bırakıver, sonra geri köye girersin. otobüsle bizi bırakması beş dakika sürmeyecek zaten. ama adam cevap bile vermeden defoldu gitti ya. evet ayağımdaki o şişliği, çamura bulanmış o hâlimi gördü ve defoldu gitti. şu köyden bi' tane düzgün normal insan çıkmaz mı? yok, çıkmadı. bu böyle olmaz dedik, girdim hoca hanımın koluna. bir saatte vardık yol çatına. sene sonuna yakındı iyi ki. rapor aldım ve o lanet köye bir daha da gitmedim.
köyle ilgili diğer hatıralarım da bir başka başlığa inşallah...
devamını gör...
çocukluk ve ergenliğimin bir kısmında başıma geliyordu. neredeyse köpek fobisi edinecek hale gelmiştim ki, kendimi eğiterek önce havlayan her köpekten kaçmamayı öğrendim. pitbull falan değilse standart bir sokak köpeği öldürmek için saldırmıyor. daha çok, kokuları ile belirledikleri bir bölge var ve orayı koruyorlar. sen yabancı olduğun için seni o bölgeden çıkarmaya çalışıyorlar. panik yapmadan, orta tempoda bölgeyi terkedersen çoğu zaman bir problem olmuyor. ayrıca köpeklere bağırarak onlara doğru hareketlenmek de geri adım atmalarını ya da en azından durmalarını sağlayabiliyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar