kork Allah'tan korkmayandan

(bkz: fatih altaylı)(bkz:miraç kandili akşamı teke tek)
yaşar nuri öztürkün laflarından kendine pay çıkartıp vicdanını rahatlatmaya çalışan fatih altaylının ilerleyen dakikalarda hocanın söylediklerinden iyice cesaret alarak ''mesela ben Allahtan korkmuyorum'' deyip korkulacak insanlar katagorisine girmesi farz olmuştur.
devamını gör...
Allah'a dayananın Allahtan başkasından korkması düşünülemese de aslında burada Allah'ın emirlerini dinlemeyen, Allah yokmuş gibi davranan insanlardan her türlü kötülüğün beklenebileceği ifade edilmektedir. yani Allahtan korkmayan adama karşı her zaman teyakkuzhalinde olunması gerektiğini bildiren deyimdir.
devamını gör...
Allah korkusu, öte dünyaya inanan insanları pek çok kötülükten uzak tutar. çünkü yaptığı kötülüklerin cezasız kalmayacağını bilir ve kolay kolay kötülük yapamaz. ama insan yüreğinden Allah korkusunu söküp attı mı, şeytanla baş başa kaldı demektir. artık onun düşünemeyeceği kötülük yoktur, her türlü fenalığı eline fırsat geçti mi kolaylıkla yapar. bu bakımdan böylelerinden çekinmek, uzak durmak, kendini korumak gereklidir.
devamını gör...
tam doğru olmayan cümledir. şimdi Allah tan çok korkarım bahanesine sığınıp her kötülüğü yapandan korkmak lazım. adam ateist en azından yaptığı kötülüğe kılıf aramıyor.
devamını gör...
en büyük korkusu Allah'ın sevgisinden mahrum olmak ve onun rızasından uzak kalmak olan bir inananı düşünürsek bu insan başka birine maddi ve manevi zarar veremez. bunun tam aksi biri içinse her kötülük mümkün. ancak herkes için farklı bir fren olabilir. kimisi için toplumun öğretileri, ahlakı da kötülük yapmaktan alıkoyabilir. toparlayacak olursak bu cümle inancını da samimi yaşayan biri için geçerli sadece. Allah'a inanıp korkusuzca kötülük, haksızlık yapan insanlar mevcut.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar