korku sineması

sinema kadar eski bir sinema çeşidi olup insanın ilkel duygularından biri olan "korku" duygusu üzerine kurulu filmlerdir; ancak bunun yanında "korku" duygusunu uyandırmasa bile gerginlik yaratabilir.

genellikle korku sinemasında yalnızca paranormal filmler işlenmez, yapılmaz; birçok dala ayrılan bir sinema çeşidi olduğu için sessiz sinema temalı filmler, bilim kurgu - gerilim filmleri, cinayet temalı filmler, slasher ("psycho", "elm sokağında kâbus" vesaire), seri katil filmleri ("se7en", "kuzuların sessizliği"), yamyamlığı konu edinen filmler ("cannibal holocaust" gibi), vampirizm konulu filmler, frankenstein filmleri, mumya serisi gibi filmler ile kurt adam filmleri hep bu sinema türüne emsal olan bazı filmlere birer örnek niteliğindedir.

fakat korku sinemasında yer alan bazı filmler sadece kan ve vahşilik içerdiği için mide bulandıran, kan fobisi yaratan filmlerden müteşekkildir. bunlar da insanda ürküntü hissine sebebiyet verdiği için "korku filmleri" türüne alınmıştır.
devamını gör...
korku denince insan neden korkar diye düşünüyorum ve bilinmeyen insanı korkutur.

benim en bilinmeyen olarak gördüğüm uzaylı istilası temalı filmlerde gerilme durumum hat safhaya çıkıyor.

mesela bir şey olmuş ama ne olmuş kimse bilmiyor ve herkes ayrı ayır kör olmuş sağır olmuş veya konuşamıyor vs filmleri güzel.

yoksa uzaylı gelmiş de ışın şeysi atmış adam ölmüş vs boş işler bunlar. bir defada uzaylı psikolojisi üzerine durun. niye istila kafasında bunlar. bir kerede sömüren varlık çıkmasın ya da gezegeni bitmişmiş de yeni gezegen bakarken dünyayı hüpletmeye diye gelmiş vs vs.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar