korona

yüksek gerilim hatları etrafında bulunan havanın ionize olması nedeni ile yaşanan deşarj olayına verilen isim. korona bir breakdown (delinme) olayı değildir. yüksek gerilim hatları ve şalt tesislerinde neredeyse devamlı sabit bir cızırtı sesi olarak duyulabilir. tepkime nedeni ile havada ozon gazı oluşur. ayrıca bulunduğu alanda radyo dalgaları bozulur. teknolojide kontrollü korona olayı yazıcılar,filtreleme ve bazı baskı işlemlerinde kullanılır.
devamını gör...
güneş’in en üst katmanı olup, tam güneş tutulması sırasında güneşin etrafında görülen beyaz ışık çemberidir. bu katmanda sıcaklık bir milyon dereceye kadar yükselmektedir. ayrıca güneş rüzgarlarının estiği düşük yoğunluklu bölgeler ve kronal delikler bulunmaktadır.
devamını gör...
garı birasi.
yalnız c ile yazılacak.

--- alıntı ---

corona, meksika'ya özgü açık sarı renkli bir bira türü. 1925 yılından itibaren üretilmeye başlanmıştır. atlantik ötesi biradır; meksika'nın hafif birası, şerbetçiotunun az kullanıldığı, yeşil limon eşliğinde içilen corona, grupo modelo'un ürettiği 150'yi aşkın ülkede satılmakta olan üst sınıf bir biradır.

--- alıntı ---
devamını gör...
latin dillerinde taç anlamına gelen bir isim olmakla birlikte orijinal yazımı corona şeklindedir. italyancadan türkçeye geçmiş hâli ise türk dil kurumu güncel türkçe sözlük'ünde güneş tacı olarak tanımlanan bir astronomi terimi olabilmektedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar