koruyucu aile

.--- alıntı ---

KORUYUCU AİLELİK NEDİR?

Bazı çocuklarımız bir aile ortamı içinde büyüme hakkını çeşitli nedenlerden dolayı kullanamayabilirler. Bu durumda devlet koruması altına alınan bu çocukların eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, uygun aile ya da kişilere koruyucu aile denir.

KİMLER KORUYUCU AİLE OLABİLİR?

Sürekli Türkiye’de ikamet eden, 25-65 yaşları arasında TC vatandaşı, en az ilkokul mezunu ve düzenli gelire sahip, evli ya da bekâr , çocuklu ya da çocuksuz herkes koruyucu aile olmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne başvuruda bulunabilirler.

KORUYUCU AİLELİĞİN EVLAT EDİNMEDEN FARKI NEDİR?

Evlat edinme biyolojik aileleri ile yaşama şansını kaybetmiş çocuklar için uzun süreli, istikrarlı bakım sağlanmasıdır. Evlat edinmede aile hukuksal bir süreci tamamlayarak mahkeme kararıyla çocuğun velayet hakkını alır. Çocuk ailenin soyadını taşımaya başlar.

Koruyucu aile ise çocuğun bakım, yetiştirme ve eğitim sorumluluğunu devlet ile paylaşmaktadır. Çocuğun velayeti öz ailesinde kalmaktadır. Herhangi bir nedenle biyolojik ailenin vasi olamaması durumunda, vasi kurumca belirlenen bir kurum görevlisi olmaktadır.

--- alıntı ---
devamını gör...
batı'daki sosyal hizmetlerde adoption - foster ayrımı vardı, bizde de bu koruyucu aile uygulaması foster'ı karşılıyor.

sevgi evleri ile devlet sosyal hizmetler konusunda önemli işler çıkarıyor, bariz bir düzelme söz konusu.
türkiye'de 20 binden az çocuk devlet himayesinde.

evlat edinme konusunda yasalarda ciddi bir boşluk var.
bekar veya çocukla yaş aralığı fazla kimseler de evlat edinebiliyor. bu evlat edinilen çocuk bakımından çok uygun gelmiyor bana.

hele bekar kimselerin evlat edinme hakkı istismar edilebilir. türkiye'de yasal olarak evlenme hakkı bulunmayan eşcinseller bu yolla evlat sahibi olabilir. batı'da lgbt partnerlerin evlat edinme hakkı, çoğunlukla bu durumun eşitlik ilkesi bakımından yargı tarafından ele alınmasıyla elde edildi.

mustafa ceceli'nin eski karısının belgelenen lezbiyen ilişkisine rağmen çocuğun velayetini hala elinde bulundurması geliyor akla. türkiye'de bu ''hak'' sanırım yargı yoluyla fiilen tanınıyor. ilginç.
devamını gör...
bu ülkedeki bir diğer problemdir. koruyucu aile olmak için tek şart türkiye vatandaşı olmak. bu insanlar hırlı mı, sapık mı diye araştıran yok. çocukların özel ilgiye ihtiyacı var, verebilirler mi diye denetleyen yok. bir miktar maddi gelir isteyen, barınaktan köpek sahipleniyormuş gibi gidip çocuk alıyor kurumdan. saçmalıktan başka bir şey değil.
devamını gör...
kurum başkanımız koruyucu aile statüsünde. anlatayım.

kendisinin hanımıyla beraber kurduğu bir kreşi var. lisans mezunu, hanımı okul öncesi öğretmeni. yanlarında 8 kişi istihdam ediliyor.

başvuru yaptığında uzun bir soruşturma yapılıyor. kimsin, nesin, ne bağlantıların var, maddi durumun ne, ailede psikolojik sorunu olan var mı, yakınlarında aile içi şiddete eğilim var mı gibi sayısız sorgunun bulunduğu bir süreç.

elhamdülillah başkanımız uygun bulunuyor. bir yetime reşit olana kadar ebeveynlik yapmaya hak kazanıyor.

hanginiz yapabilecek takvadasınız ki bunu "saçmalık" olarak addediyorsunuz? elin oğlunu, tanımadığın bir çocuğa yuva açmak, doyurmak, giydirmek, anne-baba olmak ne demek biliyor musunuz ki böyle atıp tutuyorsunuz?

aklınıza gelip ağzınıza düşeni söylemenizden midem bulanıyor artık. Allah akıl fikir versin.
devamını gör...
hiçbir hırlı hırsız, sapık veya psikopat, kendisinin olmayan bir çocuğa bakmak istemez. böyle bir talebinin olması başlı başlı başına niyetin halisliğini gösterir kanımca. öte taraftan devlet, koruyucu aileye verilen çocukları belirli periyotlarla izler.
devamını gör...
belki bazı eksikleri olabilir sistemin ama sevgi evlerindeki çocuklar için büyük bir fırsattır. koruyucu aile olmak tearsın bahsettiği kadar kolay değil. öngörüşmesi bile tek sefer yapılmıyor. sayısı henüz meslek elemanlarını katlayacak düzeyde olmadığı için düzenli periyodik denetlemeleri bile yapılıyor. çalışıyorum oradan biliyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar