koruyucu hekimlik

kişŸi veya kişŸiler herhangi bir hastalığŸa yakalanmadan veya zuhur eden bir hastalık topluma bulaşŸmadan önce gerekli olan tedbirlerin alınmasına ilişŸkin faaliyetler bütünüdür.
devamını gör...
ülkemizde uygulanabilmesi için evvela doktoruna biraz olsun değer veren bir sisteme ihtiyaç vardır. hekimi bulduğu yerde ezmeye çalışan, hasta ile hekimi karşı karşıya getiren bir yönetimle daha çok beklersiniz diyebilirim ancak.
devamını gör...
hekimliğin en önemli dalı olarak görüyorum erken alınan önlemlerin sonradan meydana gelebilecek hastalıkları önlemesi hem maddi hem manevi büyük bir yükten kurtaracaktır ülkeyi. annemin gönlü olcağını bilsem uzmanlıkta direk yazarım.
devamını gör...
islam tıbbının temel çalışma prensibidir.

--- alıntı ---

halk sağlığı programlarının temel konularından biri, bireylerin ve toplumun hastalıklardan korunmasını, hastalıklarla savaşarak ve çevre koşullarını iyileştirerek yaşam kalitesinin arttırılmasını amaçlayan koruyucu hekimliktir. hastalıklarla baş etmenin en kolay ve ucuz yolu, hastalığa yakalanmadan önce gerekli önlemlerin alınmasıdır. insan vücudunun sağlıklı işleyişi, binlerce denge ve savunma sistemi üzerine kuruludur. bu denge ve sistemlerin bozulmasına engel olmak için atılan her adım ve çalışma koruyucu hekimlik alanına girer. koruyucu hekimlik; beslenme, temizlik, aşılama, yaşam koşulları (gürültü, stres, çevre ve doğanın korunması), gibi geniş kapsamlı ve çok önemli konuları içermektedir. koruyucu hekimliğin gelişmesi, toplumun sağlık kalitesinin yükselmesi demektir, bu da ülkeler için en önemli gelişmişlik ölçülerinden birisidir.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar