koskoca imparatorluğun adını osmanlı koymak

sen git o kadar büyük devlet kur.bilmem kaç kıtaya birden hükmet ama adı osmanlı olsun.bu bize atalarımızın hiç yaratıcı olmadığını gösterir.bak elaleme kıç kadar ülkeye trinidat tobago,liechtenstein gibi yaratıcı isimler koyuyor.
not: başlık ekşiden esinlenmedir.
devamını gör...
kendisine hiç bir zaman imparatorluk dememiş osmanlı devleti demiş, emperyal iddilarda bulunmamış aksine devlet mütevazılığını seçmiş bir devlet için güzel bir isimdir.
devamını gör...
sömürgecilik yapmamış koskoca devleti kendi jargonuyla değil de elin sömürgeci empalyal güçleriyle bir tutup
imparatorluktur demek ile bir farkı olmayan önerme. osmalı devlet-i aliye idi. yani osmanlı yüce bir devletti. imparatorluk değil gerçi keşke sömürseymiş diyesi geliyor insanın ma o ayrı tabi ki de...
devamını gör...
kendi kendine çelişmektir. osmanlı kurulduğunda imparatorluk mudur ? değildir. o halde yeterli görülmüş, osman denmiştir. ha ozamanla öngörülse imiş, üç kıtaya yayılacağı, isim takıntısı olanları memnun edebilmek için, osman can falan koyulup, daha ağır olması sağlanırdı.
devamını gör...
bunu yapanlar büyük ihtimalle şu ara kabirlerinde bıraktıkları neslin vahim durumuna dua ediyorlardır.sen tut asırlarca kıtalara hükmet arkanda bıraktığın nesilse kullandığın adından utansın.ciddi ya da gayri ciddi bunu bir şekilde dile getirsin.hazetmiyor olabilirsiniz ama dalga geçecek hadde sahip olmak için buna eşdeğer eylemleriniz olmalıdır ki takdir edersiniz ki siz kim imaparatorluk kurmak kimdir?ama bununda sözlük kapsamında pekala açıklayıcı karşılıkları vardır;
(bkz: hafiflik)
(bkz: saygısızlık)
devamını gör...
tarih bilmeyen birinin söylemi olabilir bu. zira bilinir ki osmanlı imparatorluğu başta imparatorluk değildi. osman gazi önderliğinde olduğundan osmanlılar diye anılırlardı. e büyüdükçe devlet oldu daha da büyüdükçe değişik ırkları bir arada toplayınca da imparatorluk oldu. böyle gelmiş böyle gitmiş.sen isme ne bakıyorsun demezler mi adama icraata bakınız efendim.
devamını gör...
insanın ayinesi iştir kişinin (devletin) lafa (burdada isme olsun) bakılmaz...

bu öyle bir olydırki hiçbir zaman osmanlı olamamış bir ağızdan, bünyeden cıkmıstır.

bizler herkesin nefret ettiği amerika birleşik devletleri \ united states of america gibi ülkeler gibi olmayıp daha mütavazi bir isim koymuşuzdur, doğru.
ama o şaşalı isimliler gibi katil, sömürgeci olmamış, 3 kıtaya nam salıp, küffarı bile kendimize hayran bırakmışızdır.
osman bey'im der ki: amacımız kuru bir cihangirlik davası değildir, amacımız ila'yı kelimetullah'tır der.
islam'ın adını duyurmadıktan sonra dünyanın tek hakimi ol ne çıkar demişiz, şaşada gözümüz yok, az olsun öz olsun deyip osmanlı demişiz, e türk'çü bişey koysak 62 millet var, türk olanı olmayanı var; islamililer koysan 62 millet var müslüman olanı olmayanı var, osmanlı demişiz, kafir olsa bile sarmışız, bir saygısızlık etmemişiz.

illa şaşalı isim dersen;
devlet-i aliye'yi osmaniyye'dir.

birde başlığa sebebiyet veren tarih öğretmenini merak etmişimdir simdi, sanki osmanlı isimsiz kuruldu, imparatorluk oldu, dur lan dediler bi isim koyalım adın ne: osman, tamam osmanlı devam et, gibi bişey oldu.
osmanlı kuruldu, iki çadırda, sadece iki çadır ya, ülkeyi 5 dakkada bitirebiliyodun mesela,
işte ordan buralara,
åžimdide ne kusur bulsak o insanlara deyip, hiçbişey bulamayıp isme saldırır hale gelmişiz.
Allah sonumuzu hayr etsin.
devamını gör...
namimiz yurusun demisler, osmanli koymuslar. ise yaramis ki osmanliâ´dan baska 600 yil kesintisiz hukum suren baska handedan yoktur. ecdadin varmis bir bildigi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar