felsefi açıdan sıklıkla tartışılan bir mevzu.
(bkz: abolitionism)
(bkz: retributivism)
(bkz: consequentialism)

kötü ve kötülük kavramları her insan ve her toplum için farklı tanımlara sahip. benim için yaşan söyleyen, iki yüzlü davranan insanlar kötüyken sizler için daha kötü davranış sergileyen kötü olarak tanımlanabilir. tabi bu basit bir örnek. kötüye kötü davranmak müstahak olabilir. sonuçta kötü davranışlar sergilemiş gerçekten kötü biri. ama hak edene hak ettiği gibi davranırken kendi doğruluk sınırlarımızı aştığımız için bu durumda bir nevi biz de iyi niyetimizi bilinçli olarak kaybediyoruz. bu da bizi ister istemez kötü sıfatına sokuyor.
devamını gör...
kötülüğün mahiyeti, tekrarı, yoğunluğu gibi hususlarla birlikte düşünüldüğünde yerli yerinde ve zamanında, ölçülü verilen tepki normal halde kötülük olarak tanımlanabilecek tepkiyi meşru veya iyilik olarak tanımlamamıza neden olabilir.

kötü insan tanımı ve ona karşı salt kötü davranmaktan ziyade davranışsal olarak yukarıda bahsettiğim şekilde karşılık vermek kötü davranış olarak adlandırılamaz diye düşünüyorum.

bizi öldüreceği kesin kişiye karşı nefsi müdafa durumu gibi. cinayet normalde kötüdür.
devamını gör...
(bkz: şura suresi 40)
--- alıntı ---

müslümanların inanç özgürlüğü tanımayan putperest mekkeliler’in ağır baskıları altında yaşadıkları ve henüz suçlunun kamu adına cezalandırılmasını sağlayacak bir örgütlenmeye sahip olmadıkları bir dönemde inen bu âyetlerde dahi müminler, başkasının hakkına saldırı niteliği taşıyan bir eyleme karşı gösterilen toplumsal ve bireysel tepkinin mahiyeti ve sonuçları, yani bir bakıma suç ve cezanın fikrî temelleri üzerinde düşünmeye yöneltilmektedir. yakın gelecekte medenî bir toplumun kurulmasına öncülük edecek olan resûlullah’ın ashabı, bireyler ve toplumlar arası ilişkilerde önemli bir konuda, saldırıya karşılık verilmesi halinde haklılık sınırlarının aşılmaması, amaca uygunluk ve denklik ilkelerine riayet edilmesi hususunda fikren hazırlanmaktadır.

--- alıntı ---*
devamını gör...
kötü bir insana kötü davranmak bizi kötü yapar ve kötü davrandığımız kişiyi daha da kötü yapar çünkü o bizden kötülük konusunda daha tecrubeli. en dogru olan adil davranmak.
devamını gör...
kötü birine kötülük yapmak biraz sıkar. adamı ettiğine pişman ederler vallahi.

ben dikkat ettim, kötüler tongaya düşürecekleri adamı iyi seçiyorlar, adamın canı yandığında *ıçlarını çizmesin diye.
devamını gör...
bir çelişki yok ortada... kötü birine kötülük yapmak sizi de kötü yapar. ilk kerelik bile olsa kötüye kötülükle mukabele ettinizse aklayamazsınız kendinizi vicdanınızda, etik sicilinize yazılır... bahanesi de olmaz bunun... kötülük yapabilme kapasiteniz ortaya çıkmıştır bir kere...
devamını gör...
kötü insan olma fobisinden kaynaklanan çelişkidir. halbuki insanın kötü olmaya da ihtiyacı vardır. saf iyilik insan doğasına aykırıdır.
kötülük probleminin açmazlarından biri, insanın kötülük yapmamasının mümkün olmamasıdır.

--- alıntı ---

"eğer siz günah işlemeseydiniz, Allah sizi helak eder ve yerinize, günah işleyip, peşinden tövbe eden kullar yaratırdı."

--- alıntı ---
devamını gör...
iki düzeltmeyle çelişkiyi ortadan kaldırayım:

1. kötü insan değil, kötülük yapan insan. fiil üzere konuşmak icap eder. iyi insan dediğimiz de melek değil sonuçta...
2. kötü davranmak değil, adil davranmak. kötüye tatbik edilen adalet, onun nazarında kötü, hakk'ın nazarında iyidir. neticede kötüye yapılan kötülük demek hatadır.
devamını gör...
kötülük yapmak değil de, kötü davranmak yapmaz. tam tersi kötüye karşı nezaket ve iyilikle muamele etmek onun iyice azgınlaşması ve palazlanmasına sebep olur.
peygamber efendimiz (asm), “sizden kim bir kötülük görürse onu eliyle değiştirsin. buna gücü yetmezse ona diliyle müdahale etsin. buna da gücü yetmezse, ona kalben buğz etsin. (kalben onu reddetsin.) bu ise îmânî tavrın en zayıf olanıdır”3 buyurmuştur.
bence kötü davranmak bu hadis-i şerifteki dil ile düzeltmeyi işaret ediyor.
devamını gör...
islam'da kısas olduğuna göre yapmaz. evliya değilsek eğer herkesi hak ettiği yere oturtmak daha faydalı. yoksa size zulmedenleri adam yerine koymaktan yorulur hayattan soğursunuz.
devamını gör...
kötü diye nitelendirdiğiniz insanın iyi biri olduğunu düşündürecek davranışına şahit olduğunuz vakit ciddi bir vicdan azabına sebep olabileceğini düşünerek hareket etmenizi gerektiren hadise.

iyi kötü diye damgalamak fazlasıyla kolay malesef, bu konuda çuvaldızı kendime batırıyorum en başta.
devamını gör...
kotu bir insana kotuluk yapmak yapabileceginiz en kolay seydir ve evet bunun sizi ne yaptigi tamamen ic muhakamenizle ilgili.

kotu bir insana kotuluk yapmak nereden bakarsaniz bakin ona benzemek degil mi biraz... * gecmis tum eylemlerden bagimsiz bir duzlemde sizin eyleminizden bakarsak olaya; kotu siz oluyorsunuz, kotuluge ugrayan o. gayet acik bence.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar