köy evi tuvaleti

köy evlerinde genelde evin dışında (bahçede,avluda v.s.) bulunan tuvaletlerdir. çocukken geceleri zindan eyler. etrafa baka baka koşar adımlarla gidilir.
nedendir bilinmez deliği genelde dar ve uzundur. hacet giderirken duvarlarının dibindeki örümceklerle göz göze gelinir.

devamını gör...
köylerde kanalizyon sisteminin yokluğu ve esas olarak tuvaletin bir kuyuya yapılmasından dolayı kokudan kaçmak bakımından tuvaletler evin dışında olur(du).

kışın üşütmemenin elde olmaması bi yana yazın da ihtiyaç giderecekken 150 bölüm belgesel çıkarabilecek börtü böceğin (pis kuyudan dolayı) kıça dadanması ayrı derttir.
devamını gör...
bir elde fener, bir elde ibrikle gidilirdi. erzurum'da, kış aylarında ıslanan tahtalar buz tuttuğundan şayet gece gidilmişse dikkatli olmak gerekir, zira iki tahta arasına açılan delik el işçiliğidir ve gereksiz bir şekilde çaplıdır...

devamını gör...
tahtadan çakılır genelde, tepesinde kiremitlerden oluşan çatısı yağmur, sel, su almaz zira küçük esintilerde totonuz donar. yaklaşık 2 metre kadar derinliği vardır, su ve sidiğin etkisinde yavaş yavaş emilir toprağa, delikten aşağı baktığınızda naidren görebileceğiniz; domates kabukları, biber parçalarıi patlıcan artıkları, börek, çörek, köy yumurtası....ndan görebileceğiniz şaheserler vardır.
devamını gör...
geceleri gitmeye tırstığımız ve etrafı cinlerle kaplı olduğunu düşündüğümüz tuvalettir. gece ihtiyaç hasıl olduysa, büyükse tutarsın küçükse kapının eşiğinden bahçeye doğru salarsın.
devamını gör...
evden bayaaaa bi uzakta olur. elinize tutuştururlar elektriği ( el fenerini) gidebilirsen git. o ağaçların arasında neler var kim bilir, gidilir mi en yakın köşede çöğdürülür * tabi. ama yine de o gecenin karanlığında elektriği uzaklara tutup neler varmış diye bakmak hele yıldızlara doğru tutmak gibisi yoktu. sonra bi yerden bir çıtırtı duyulur koşa koşa eve girilir.
devamını gör...
duvarlarda devasa örümcek ağlarının da bulunduğu her türlü hayvanatın çıkabileceği korkunç yerler.
çocukken de asortik bi insan olduğum için beni tuvaleti düzgün bi eve götürürlerdi. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar