köy hayatı vs şehir hayatı

insanın iç yönü bağlamında karşılaştırma yapmak istediğm versus. sanırım köyde hisleri daha yoğun yaşıyor insan. farklı yaş aralıkları olduğu için karşılaştırmak ne kadar doğru bilemiyorum fakat iki mekanda da yaklaşık olarak aynı miktarda yaşadım.. köy duyarı kasmak gibi bir derdim de yok. çünkü anadolu'nun çirkin yanlarını da biliyor, masum anadolulu mitine inanmıyorum.

diğer yandan şöyle bir şey var. şehirde sanki her şey çok ulaşılabilir. özellikle istanbul'da. aşk, sevgi, hayat, para, makam ve mevki. bunlar hayatta bir hayal olmaktan öte zaten olması gereken şeylermiş gibi. oysa köyde akşam hayal kurmaktan başka yapabileceğiniz başka bir şey olmadığından insanın iç dünyası zenginleşiyor ister istemez. şehirde ise sürekli bir program dahilinde yaşıyorsunuz. sevmeleriniz, buluşmalarınız bile programlı. köyde yaşamak karpuz kabuğundan gemiler yapmak, şehirde yaşamak ise sanki her şey çok güzel olacak filmiyle özetlenmiş.

şehirde sanki insanı duyguları küçümsemeye iten bir el var ama göremiyoruz.
devamını gör...
karışık bir versus. şu kazanır diyemiyorum. şehir yaşantısı farklı şeyler getiriyor önümüze köy yaşamı farklı şeyler. birinde aşırı bir dinginlik var diğerinde ise hız. ayak uydurmak ise daha farklı bir durum.
devamını gör...
şehir hayatı müdavimi biri olarak, köy hayatı diyeceğim versus. şimdi bu işin ekmeğinden yiyen bana tuzu kuru diyebilir doğrudur. ancak biliyorum, köy hayatı hiç de öyle sanıldığı kadar kolay değil. bakın en azından kolay değil diyoruz. dertsiz, tasasız, stressiz diyebiliyoruz ama. şehir de bunlar zaten insanları bitiren şeyler. bir de yaşamı köy hayatında ya da kasaba gibi yerlerde devam ettirmek için oraları bir özümsemek, gerçekten sevmek gerekiyor o yaşantıyı.
şahsen köyüme sadece yazları gidiyorum her şehirli gibi, ama hiç de dönesim gelmiyor. çünkü niye, ortam var, bakın burası en önemlisi köyde iyi bir ortamınız olacak mesela. beraber iyi sardırabileceğiniz *, kah kafanız estiğinde bölgeye arabaya atlayıp gezi düzenleyebileceğiniz, kah traktörün arkasına malzemeleri attıktan sonra yaylalara çıkabileceğiniz, kısaca her şeyi gönlünüzce yapabileceğiniz kopmatik bir ortam*. bunlar şükür ki biz de mevcut ve hiç sıkılmıyoruz belki bundandır.

ama şu bir gerçek ki, artık köy, kasaba hayatı ciddi manada daha gerçekçi, yaşam kalitesi bakımından daha iyi gelmeye başlıyor. şehirlerde tükeniyoruz resmen. ayrıca ekonomik anlamda buralar daha avantajlı. bir de tarlaya mutfağın çoğunu ekiyorsanız zaten sizden iyisi yok.
devamını gör...
şehir hayatının açık ara alacağı versus. * köy hayatı hem zor hem sıkıcı. akşama kadar zor duruyorum.

bizim insanımız köylerde sefalete razı olmuş. daracık kötü yollar harabeye dönmüş evler olur olmaz yerde hayvan dışkısı biriktirme. vallahi büyük konuşmuyum Allah düşürmesin.

insanlar başka yer göremediği için midir nedir çevreyi güzelleştirme gibi bir dert yok.
devamını gör...
şehirde köy hayatı olabilir. kendine yetecek kadar, ekip dikeceğin bir bahçe ve bir kaç hayvanla oluştaracağın köy hayatı. zor değil, oldukça keyifli.
devamını gör...
bizim köylerin çoğu kıt imkanlara sahip olduğundan şehir hayatı daha cazip gelir. elektrik, telefon, su gibi en temel insani ihtiyaçlar bile rahmetli özal'la 80'li yılların başında köylere ulaştırılmaya başlanmıştır. hala anadolu'nun çoğu yerinde su ve kanalizasyon şebekesi olmayan, elektriği zırt pırt kesilen, telefon çekmeyen, asfaltı geçtik doğru dürüst yolu bile olmayan köyler var maalesef. evlerin durumunu zaten söylemeye lüzum yok. devlet boşuna taşımalı eğitime geçmedi, öğretmen oturacak ev bulamıyordu çoğu köyde. lojmanların hali perişandı.e bütün bunlar olsa adı niye köy olsun demeyelim. köy deyince mahrumiyet akla gelmemeli.yıl olmuş 2020, bu şartlarda yaşanılır mı?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar