köy kızı vs şehir kızı

bir mukayese.

köy kızı; inek sağmış, dağda bayırda çalışmış, dantel örmüş, evin her işine koşturmuştur. cevvaldir.

şehir kızı; köy kızına göre daha nazik, daha kırılgandır. muhallebi çocuudur bi nevi. *
devamını gör...
nerede öyle eskiki köylü kızları ?
küçüklüğüm köyde geçti. çok iyi insanlar vardı. annemlerin köyünde; hayal meyal hatırladığım, mini minnacıkkene ''hangimizi beğeniyorsun eki eki'' diye gülen yarım düzine kadar büyük kızlardan isminin gönül olduğunu sandığım kız; utanıp söyleyemezdim. seni beğeniyordum. gözlerini yeşil diye hatırlıyorum. kaç torunun var acaba şimdi ?

devamını gör...
hangi kriterlere hangi kıstaslara göre karşılaştırma yapacağız, bilemediğim versus.

ancak; köylü kızı, üzerindeki "köylü" sıfatını hep bir aşağılama yaftası olarak değerlendiriyor. bu "kabuğu" kırmak adına her türlü şeyi yapmayı modernite adına, "şehirlilik" adına zorunluluk gibi görüyor ya da kabul ediyor. hatta aşırılıkları bile "şehirlinin" cesaretinin kırıldığı noktada ben ilerleme kaydettim önkabulü ile ele alıp, yılmaz ilerleyişine devam etmeyi de erdem gibi içselleştiriyor.

kayış orda kopuyor ya... en kötüsü bu işte. halbuki herkes olduğu gibi kalsa, "orijinal" ve de "marjinal" olma gayreti sarfetmese, en orijinal olacağını bilse..

kardeşim kimse nereden geldiğinden, nasıl yaşadığından, ne olduğundan utanmamalı. tabiki bu dediklerim normal bir insan için geçerli. hırsız soysuz için demiyoruz bunları.
devamını gör...
ikisi de yerinde güzeldir. köydeysem köy kızını şehirdeysem şehir kızını yeğlerim. tabi bahsi geçen kızlar da yerinde davranacak; şehirde köylülüğün, köyde de elitistliğin alemi yok.
devamını gör...
köy kızı yağmura soğuğa sıcağa işe güce börtü böceğe dayanıklıdır. şehir kızı ise çıtkırıldımdır, kolay kırılır. ikisi de uydudan aynı kanalları izler, telefondan aynı nete girer, fakat köy kızı sabah tezek kokusuyla uyanırken şehir kızı egzoz kokusuyla uyanır. şehir kızının hayali şöyle sakin dingin yeşiller arasında bir tatilken köy kızının hayali şehirler gezmektir.*
devamını gör...
köye gitsek bize kendileri şehirden gelmiş, biz ise köyde yetişmişiz muamelesi yapan hanım kızlarımızın açık ara önde olduğu mukayese.

üstelik ailemiz tarafından "bakın azıcık şunlar gibi gözü açık olun!" telkiniyle karşıya karşıyayız.
devamını gör...
bir ara 'köyden kız almak' diye bir şey vardı.. övüne övüne söylenirdi. o aklıma geldi nedense başlığı okuyunca.. söyleyeceklerim bu kadar. kim ne düşünürse düşünsün...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar