köy yaşamı geyiği

bitmeyen geyik. yok emekli olunca gidecekmiş, yok biraz toplu para bulsa köye yerleşecekmiş filan falan.

olm köyde pazar kahvaltısı diye bir şey yok haberin var mı senin. benim peder ve valide hala sabah namazından sonra yatmazlar çoğu zaman. anam kapı önünü süpürür ufak tefek bahçe çalı çırpı işlerine bakar, babam köyde esnaf olduğu halde hala sabahın köründe ya bahçe ile ya da tarla ile 1-2 saat uğraştıktan sonra dükkanına gider.

tamam artık köylerde öyle eskisi gibi köy yaşamı filan kalmadı ama senin organik merakın binbir türlü zahmet istiyor. gübresi, suyu, kazması öyle kolay değil o işler. ne kadar bakarsan o kadar verir. şehirde alıştığın nasır tutmamış elinde çok zor o iş.

yani köy yaşamı temiz hava ve organi yaşam tamam ama öyle kolay bir yaşam da değildir. hayatında köy görmemiş olupta sosyal medyanın özendirici geyiğinin gazına kapılıp giden de zaten 3 gün sonra kaçar.
devamını gör...
hayır lütfen! daha köye gidip solucan b*ku yetiştirip parayı bulacağız! hem havası suyu güzel, hem de toprak bereketi!
devamını gör...
köy de yaşama şansı olmayanların geyığı genelde. hayvancılık bıtmış, tarım desen şöyle böyle, geçım kaynağı sınırlı, şehır de ıkı cm kar görsen evden çikamiyorsun, sicak suyun, doğalgazin her zaman hazir. ulaşmak ıstedığın her şey elinin altinda vs. orada yaşayan ınsanlara bır sor bakalım, onlar sana gel valla mıs gıbı yaşam dıyecekler mı?
devamını gör...
bir gün kır fotoğrafı çekip, inekle buzağıyla komikli poz verip akabinde şehre koşmakla son bulan geyik bu.
evde hazır kit ile yapıp da fotoğrafını çekip instagrama koyduktan sonra içmediğin kefiri görmüyoruz diye bunu da görmüyoruz sanma.
devamını gör...
köy yaşamı için özel yetiştirilmiş geyik.

malzeme taşır, seni taşır, sütünü içersin, dışkısını tezek niyetine yakarsın. alacan şöyle 10-15 tane köy yaşamı geyiği.. oh rahata bak be..
devamını gör...
valla niyeyse herkes köyde yaşamak deyip şehir de yaşıyor arkadaşlar gerçekçi olmak gerek domates kokusunun olup internetin çekmediği,her yerden böceklerin çıktığı farelerin cirit attığı bir yaşam kaçınızın gerçekten hayali?
devamını gör...
bitmeyecek geyik. öz, insanı toprağa doğaya çağırıyor. "gelirsen huzuru bulacaksın" diye sesleniyor ancak doğaya da yabancılaştığımız için artık yalnız güzel bir hayaldir köy yaşamı. çünkü ona uygun yetişmedik. inek sağamayız tavuk bakamayız. bahçede çalışamayız. fidanların büyümesinin insana verdiği mutluluğu bilmiyoruz. ulaşamadığımız her şey gibi gözümüze inanılmaz huzurlu, çok güzel görünüyor ama ne yazık ki ona da uygun değiliz. mutlu olmak için bu dünyada bulunmadığımızı idrak ettim ancak hala huzurdan ümidim var. az kaldı, onu da yitireceğim galiba.
devamını gör...
şehirde bunalanların dil altı hapıdır. kriz gelince hemen atıyorlar bir tane.

ineğin bokunu ahırın yanında biriktirip çapa zamanı tarlaya götürmek zorunda kaldığın ilk gün bir daha konuşalım.bak, sırtında inek boku taşımış biri olarak söylüyorum bunu.
daha çok detay var.
devamını gör...
bim ve a101 ikilisinin köylere dadanmasından sonra tadı tuzu kaldığını sanmıyorum. köy kahvaltısı diye oturuyorsun önüne dost peynir geliyor. dondurulmuş sigara böreği koyuyorlar. ne anladım ben bu işten. gerçi benim köyde ne kahvaltı yapılır hiç sormayın. koşuşturduğumuz ektiğimiz biçtiğimiz verimli arazilerin üstüne onca fabrika yapan ve konut diken zihniyete bir çift lafım var ama fayda etmez.
devamını gör...
tuzu kuru olanların eğlencesi.


bak burda kalorifer yok,
yol yok,
ulaşım sıkıntı,
sosyal ortam sıfır,
şanslıysan deniz ve dağ manzarası var.

gel gör ki yaşamını idame ettirmek için yetersiz hele bir de gençsen çok zor. insanlar buralarda ekmeğinin peşinde. elbette adı "köy" tadı "tatil köyü" olsun istenir. lakin öyle bir dünya yok.

sobanı yakacaksın, odun taşırım dersen zira asansör de yok,

market sınırlı her istediğini bulamayacaksın,

ilçeye-ile gitmek için saatlerce yol tepeceksin her seferine çok yoruyor,

sosyalleşmeyi beklemiceksin kışın in cin top oynuyor zaten mekan yok dedelerin kahvehaneleri var.

ha sıcak, samimi bir ortam var, tanır birbirini herkes, yabancı anlaşılır, organik yiyecekler var, doğa muhteşem...

geyiğin de swot analizi yapılmalı eğer keyfiyete dair değil yaşamak istenirse..
devamını gör...
tezek kokusundan baygınlık geçireceğeni bilmeyen kişi geyiği.

şehir hayatının da zorlukları var elbet ama köy hayatının bilinmeyen çok fazla problemi var.
devamını gör...
köye gidip hayvan beslemek domates ekmek zorunda değilsiniz. köydeki özellikle de meyve bahçeleri veya ormanı olan köylerdeki oksijen bolluğu köye adımınızı attığınız andan itibaren kendini hissettirir. dalından meyve alıp yemek gibisi de yoktur. her ay farklı meyveler çıkar, önce kirazı, ardından dutu, sonra elma, armut, ceviz ve daha bir sürü meyveyi dalından koparır yersiniz. hele ki dutu ağacından yememiş adam ben dut yedim demesin. orman köylerinde de yabani çilek, ahududu, baldırgan, salor gibi inanılmaz lezzetler bulunur.
devamını gör...
al birini vur ötekine..
köylü kenti arar.. kentli köyü arar..

şehirde yaşamayı bilmeyen vatandaş
köy hayatına nasıl dayanacakmış orası da meçhul!

ha ben alışkınım bana bir şey olmaz..
koy ıssız dağ başına üç ay sonra uğra..
devamını gör...
yaşın ilerlemesiyle pik yapan isteğin dışavurumu.
genelde orta yaşın üzerinde anadolu'nun çeşitli kırsal bölgelerinden yaşamsal zorunluluklar nedeniyle büyükşehirlere göçmüş insanlarda ortaya çıkıyor.
toprak çekiyor sanırım. topraktan yaratılan insanoğlu hayatının sonlarına doğru yaşama gözlerini açtığını coğrafyaya, doğallığın korunduğu dünyalara dönme ihtiyacı duyuyor.
çocuklar kendini kurtarınca benim de isteyebileceğim bir yaşam..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar