köylü milletin efendisidir

#ilişkiler  #özgürler 

söylenmesinden nerdeyse bir asır geçmesinden sonra, deforme olmuş ve son hali olan "ayakların baş olduğu yerde kargaşa eksik olmaz." haline dönüştürülmüştür kimi çevreler tarafında.
devamını gör...
türkiye'nin sahibi ve efendisi kimdir?

bunun cevabını derhal birlikte verelim.türkiyenin gerçek sahibi ve efendisi üretici olan köylüdür.o halde herkesten çok rahatlık, mutluluk ve varlığa hak kazanan ve layık olan köylüdür.bundan dolayı, tbmm hükümetinin iktisadi siyaseti bu amacın sağlanmasına yöneliktir.

mustafa kemal atatürk 01.03.1922
devamını gör...
türkçesi şöyledir: köylü milletin efendisidir. köylü olarak kalsın canımızı yesin. hiç öyle istanbul'a göçeyim, büyük şehirlerde yeni bir hayat kurayım, sınıf atlayayım triplerine girmesin; efendi efendi yerinde otursun. hazır jandarma dipçiği de sırtında zaten. rahat mı batıyor kardeşim oturun oturduğunuz yerde. şehirler kalabalık zaten, sonra gelip denize menize girmeye kalkarsınız bize yer kalmaz, başörtünüzle üniversite falan okumaya kalkarsınız yüreğimize iner. bakın biz devleti kurduk, idari yapılanma süper; valisinden nüfus memuruna kadar yeterli kadromuz var, size ihtiyacımız yok yani. tarım yapın, uğraşın toprakla, kazın mazın bir şeyler yapın. savaş olduğunda hayvanlarınız da dahil alacağız onları sizden, buna da şimdiden hazırlıklı olun. efendi dediğin milletinden malını esirgeyecek değil ya. ha benim paşalarıma. çok seviyoruz lan sizi.
devamını gör...
"evinde kal, çiftçilik yap, biz senin yerine prof. oluruz, bürokrat oluruz" anlamına gelen söz.
ey müslüman kardeşlerim! hanginizin dedesi profesör? dedesi prof. olan birisi var mı? yoksa bu bahsettiğim insanların hepsi beyaz türk olmasın? işte bu söz bunu anlatmaktadır bize. "siz köylü olduğunuz müddetçe başımızın tacısınız. yoksa yaşam hakkınızı tanımıyorum" anlamına da geliyor.
devamını gör...
köylüye gaz veren, köylüyü kaz yerine koyan söylem.

"siz çalışın kölelik yapın, bir her daim sizin efendiniz kalalım." ın jakobencesi.

devrin ankara valisinin: "köylüler meydanlara çıkmasın, ara sokaklardan yürüsünler, şehrin görüntüsünü bozuyorlar." sözüyle yan yana düşününce ne demek istenildiği çok net anlaşılıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar