köylü

modern zamanların "turizm" çılgınlığına yenik düşüp bin yıldır yaşadığı yerlerde kristof kolombâ´un uşaklarıymış gibi yeniden keşke çıktığımız adam. biz, köylünün evinin ve ocağının bulunduğu yerlerde isviçreli bilimadamlarına taş çıkartacak bir azimle çeşitli incelemeler yaptık; "aa ne kadar da folklorik" deyip şalvar giydik, yemeni bağladık, köyden gelen yiyeceklerle rejimlerimize renk kattık..
sonra da kalkıp "bu köylüler de çok kurnaz yahu!" deme cehaletini hiç utanmadan sergiledik. sen köylünün "sabah altı akşam sekiz" hayatına "destur" demeden girer ve aklına "turizm, folklorizm, para, kar, zarar" gibi lanet olası kavramları sokarsan köylü elbet kurnazlaşır ve aklı erdiğince senin zenginliğinden nemalanmaya çalışır. tarladan topladığı meyveleri yol kenarlarında normal fiyatının iki katına satar mesela..
ancak yine de üstad cahit zarifoğluâ´na inanmak lazım;
"bir dostun deyimi ile modern haçlılar olan turiste ve onun yıkımına karşı bizi çökertmeyen yine de köylümüzdür."
devamını gör...
şu ahir ömrümüzde henüz hiç bir uzaylının başını okşayamamış olmamızın sebebi olan insanların genel adı.

bizim memleketimizdeki, ufoyu görünce yaradana sığınıp taş fırlatır.
ecnebi diyarı meksika'daki, uzaylıyı kapanla yakalar, sonra suda boğar falan.

ne lan bu ?
nedir sizden çektiğimiz ?
neden bu düşmanca tavırlar ? ayıp !
devamını gör...
gerçek hayattan alıntılarla süsleyeceğim yurdum insanları.
" atatürk köylü milletin efendisi demiş, yan taraftaki şehirlilere de göz kırpmış" * * *
devamını gör...
eskiden ben gibiler için milletin efendisi tabiri kullanılırdı.
şimdi ise aşağılama,küçük düşürme maksadı ile kullanılıyor.

ve nihayetinde herkesin entel geçinmeye,farklı olmaya çalıştığı bir ortamda köylü kalabilmek en büyük şereftir.

köylü saflıktır,köylü cahilliktir ama kibirden arınmış olmaktır.
devamını gör...
hayatını topraktan, hayvandan kazanan insan. bazıları bu insanları cehaletle eş tutup küçümseme gafletine düşüyor, doğrudur. lakin reelde o işler öyle değil. aslında büyük saygı uyandıran, şehirli kesiminin yaşamak isteyip de yaşayamadığı doğal hayatı farkında olmadan yaşıyorlar ve siyasetten de gündemden de haberleri var. o da yetmez gibi tv'lerdeki uzmanlara taş çıkaracak tespitleri.

yalnız o değil de kola-gazoz işine çok dalmışlar. insan köye gidince şöyle buz gibi bir vişne hoşafı ya da ne bilim süzme yoğurttan bol köpüklü ayran beklerken; gazoz var iç gülüm bak sarı da siyah da var istersen ondan koyayım deyince bir hoş oluyor. sen envai çeşit meyvenin içindeyken yazık değil mi sana, ne diye içersin katkı maddeli içecekleri?
devamını gör...
eskiden köyler daha samimi daha bir sıcaktı.şimdi nüfus hep azaldı kırsalda.malum küçük kazan daha çabuk kaynar.fitne fesat gıybet hepi şimdi köylerde.kentleri ve kentseli terk etmeyin gençler..
devamını gör...
eskiden bütün mürekkep yalamışlar , enteller danteller "yazık bize köylü kaldık yaaa " diye dert yanarlardı. şimdi % 80'i şehirli olmuş bu ülkenin. şimdi ne diyecekler acaba? "tamam budur abi kurtuluşa erdik artık " falan mı diyecekler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar