gıda tarım ve hayvancılık bakanı ahmet eşref fakıbaba'nın yaptığı açıklamaya göre köyüne dönmek isteyen çiftçi ailelere 300 damızlık koyun verilecek. koyunlara bakanlara ise asgari ücret verilecek.

projenin ismi kendi işinin patronu ol.

"her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. sigortasını da yapacağız. yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. bir senede 210 bin lira eder.

müthiş bir para. isterse bu yavruları bize satabilir, borcundan düşülür. erkekleri kesime gönderebilir. fiyat garantisi vereceğiz. şehirde hastanede temizlik yapacağına asgari ücretle, köyünde hayvanıyla uğraşacak. hem maaşı al hem kendi işinin patronu ol diyoruz. bu istihdamı da artıracak."

haber
devamını gör...
senin adam gibi bi tarım politikan yok, buğdayı ve samanı ithal ediyorsun, gübre fiyatları desen bi ev fiyatı, tüm ekilebilir arazilerini elden çıkarıp göç etmiş insanlara sunulan bu teşvik paketinin işlerliği nasıl olabilir ki hacı. bilemiyorum altan, siyasi anlamda popülist açıklamalar yapmak yetmez, iş bu açıklamaları temellendirmek. hadi bağalım.
devamını gör...
bu ve buna benzer bi dünya teşvik var ama işin garibi bunlardan yine sadece köylüler faydalanıyor.

şehirdekiler hemen böyle bi şeye zırlapyıp malı davarı ya da teşvik kredisini kapmak istiyor ama işe girince bir bakıyor dünyanın evrakını istiyor devlet. ve bu kadar evrakı da yine boş boş oturan uyanık köylü kapıyor.

bizim köyde biri böyle bir kredi için uğraştı da ordan biliyorum .ve prosedür tamamlandığında arabanın tüm bagajı evrakla dolu idi . ama ne yaptı etti o evrakı tamamladı. ve 300 bin tl hibe kredi kaptı.
devamını gör...
istenilen sonuca ulaşılmaya yetmeyecek proje.

siz insanları hazır yemeye, üçkağıtçı olmaya alıştırdınız. ne yapıp edip bundan rant elde edecek birileri ve iktidara yakın kişiler olacak onlar..

eskiden banka hortumlanırdı, şimdi böyle projelerle zengin ediliyor birileri..
devamını gör...
ben eşime hadi gidelim dedim ipotek edecek arazimiz yok dedi. yattı bu iş.
devamını gör...
tokat’a dönüp gop üniversitesine yüksek lisans başvurusu yapmalıyım. geçimimi hayvancılık ve tarım ile sağlarım. mis gibi vallahi.

t: güzel bir proje.
devamını gör...
hiç düşünmez bugün dönerim.
bana kalsa bunlar olmadan da dönerim ama bana kalmıyor işte.
zaten bu şehri kim kurmuşsa olmamış.
devamını gör...
köyü olmayanları bir kez daha üzen haber.*
devamını gör...
köyüne geri dönene 300 koyun+maaş

sevindim hükümetin bu icraatine. gerçekse tebrik ederim.

habere gider

köyde yaşayabilecek bir hatun bulsam işi gücü satıp gidecem. çiftlik kurmak istiyorum. köyde kız yok burada yok nerede var lan ? hanım ağa olmak isteyen de yok memlekette. olsa da evlensem.

edit: açmışlar benden önce. ben açtım sandıydım.
devamını gör...
köye dönüşün önündeki (elektrik aboneliğinden kuyu vurmaya kadar hemen her iş için istenen yığınla prosedür vs gibi) yasal engeller kalkmadıkça ne yapsanız boş.
devamını gör...
eger dedigi sartlarda bu is olursa devrim niteliginde bi destek
koyun su an resmen altın cagını yasıyo
ben olsam o koyunları alıp kasap acardım en güzeli o.
devamını gör...
o kadar koyun var mı bizde acaba? bunlar da ithal mi edilecek yoksa? 300 rakamı bana çok fazla geldi açıkçası. köyüne dönecek adam o kadar koyunu yerleştirecek modern bir ahır sistemi kurması, yem, alet ekipmanlar falan alması gerekecek. ikinci yıl en az 500 koyuna çıkar bu diyelim. küçük bir işletmecinin, köylünün harcı değil gibi geldi bana..
ancak niyet samimiyse güzel gelişme. hayvancılığımızın gelişmesi için yollar bulmamız lazım. ithalat çözüm değil.
devamını gör...
aslında bu kadar masrafa gerek yoktur. sen yem fiyatlarını düzenle, otlak ve meralara gereken önemi ver yani hayvancılığın yapılması için gerekli ortamı oluştur gerisi kendiliğinden gelir.

hayvan yetiştirme maliyeti bu kadar yüksekken 1000 koyun da versen o iş yaş.
devamını gör...
300 çok. 100 bile çok.
niye mi?
şehirden adamı köye yollamaya çalışıyorsun. bu adam hayatında koyun güttü mü sormuyorsun.
bol bol hayvan telef olur.
eski hayvancılık anlayışı da bitti. 2 senede 3 yavru dönemi var. ikizi var. koç burma var. kelebek hastaligi var.
var oğlu var.
asgari ücret + 50 damızlık yeter de artar bile. zira 8 ay sonra o hayvan alt limit 100 olacak. acemi adam hakkından gelemez.
devamını gör...
“hadi gel köyümüze geri dönemlim/ fadimenin düğününde halay çekelim”

tutamayacak uygulama.
devamını gör...
gıda tarım ve hayvancılık bakanı ahmet eşref fakıbaba bugün bir açıklama yapmış ve proje yanlış anlaşıldı demiş.

haber ilk çıktığında bu bir köye dönüş projesi gibi görünüyordu ama fakıbaba'nın yaptığı açıklamaya göre öyle değil zaten köyde olan için düşünülmüş bir proje.

"bir yanlış anlaşılma oldu 'sanki herkese dağıtacağız gibi'. hayvan vereceğimiz çiftçinin merası ve ahırı olacak, aynı zamanda bu işi yapan kişi olacak. 300 koyunluk ahırı vardır ama 100 koyunu var, biz bunu 300'e tamamlayacağız, 50 tane vardır biz bunu da 300'e tamamlayacağız

emin olun 500 bin anaç koyun 5 yıl sonra 5 milyon ediyor ve bu 500 bin her yıl devam edecek ve bunun yanı sıra 250 bin düve vereceğiz. bunlar yarın bizim ihtiyacımızı karşılayacak. et ithal etmemizin esas nedeni ananın azlığıdır, biz anayı nasıl çoğaltırız onun hesaplarını yapıyoruz. tigem'le de farklı bir şekilde damızlık konusunda çalışmalarımız olacak"


ee ilk açıklamada bunlar hiç söylenmedi ama. arada ne geçti acaba.
devamını gör...
ilk tanımda linki verilen haberde şu cümle var;

"köyden şehire gitme. hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol"

mesele koyun verilmesi değil, koyunların bakılması. yeri olmayan adama neden koyun verilsin?
kurt mu beseleyecek?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar