ortamda tecrübeli ve olgun insanlar bulunmadığında,tecrübesiz ve toy insanlara hakettiğinin üzerinde önem gösterilir.tabi ki(enaniyeti okşanan) keçi abdurrahman efendi, bu haketmediği ilgiden son derece memnundur.
devamını gör...
aslında: koyunun olmadığŸı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler şŸeklinde olan mamafih başŸlık açarken karakter sınırlaması sorunu bu şŸekilde tanımlanabilmektedir.

yeterli vasıflara sahip insanların olmadığŸı ortamda, yetersizlerin bir şŸey sanıldığŸı durumu özetleyen güzel bir atasözüdür.
devamını gör...
elinde keçi alternatifi bulunan birinin koyunu bulamadığı için söyleyeceği ve söylediğinde abes karşılanmayacak bir durum.

yinede ben keçinin olmadığı yerde koyuna abdurrahman çelebi derim.
devamını gör...
ihl sözlükte dikkatimi çok çeken bir durum. hayatlarında ayar nedir dokunmamış hissetmemiş tatmamış yani bunu en fazla acep ne ola deyü; ayarları en fazla denetim masasında, 3310 menüsünde gören bünyeler; burada 2 tane eli klavye tutan, islamik, sivilce tarlarlı bünyelerin girilerinde şöyle göz ucuyla görünce de hemen "oooo ayarcı baba yaaaa" tadında nik-altlarına yağ damlatmaya başlıyorlar. can sıkıyor, bünyeleri geriyor.

bunu anlayabilmiş değilim halkım. bazen sol frame e bakınca böyle yağ damladığını görüyorum, cıvık cıvık pütür pütür kötü hazımsız şeyler bunlar.

anlayacağınız bayramımız bayram, koyunlarımız beside, keçilerimiz de abdurrahman çelebi.

gözlerinizden öpüyorum,
yoktur muteber bir bünye cihanda yağdanlık gibi olmaya yağdanlık cihanda bir nefes möderatörlük gibi.
varmola ? varola var.
devamını gör...
bilenin bulunmadığı yerde yarı bilene alim denir anlamına gelen atasözü. keçi gezmesi ile bilinir. yani hayvan otlatanlar bilir. keçi çok gezer. koyun ise keçiye oranla durağan otlayan bir hayvandır. keçi yok iken, koyunun el üstünde tutulması ve seyyah addedilmesinden kinaye ile atasözü anlamına kavuşmuştur.
devamını gör...
hakiki alim bulamayanlarca yüzünden nursuzluk akan birilerine hoca denmesi gibidir. hiçbir isim verip de kimseyi rencide etmeyeceğim, üzerine alınan eksilesin, beğenen artılasın!*

devamını gör...
bir fıkra ile aydınlatmak istediğim söyleme işidir...

bir gün koyun ile keçi birlikte ormana doğru yol almışlar..yolda giderken bahçesinde taptaze otları olan bir ev görmüşler.bahçede köpek felanda yok..şu otlardan nasiplenelim demişler ama dikenli tellerle çevrilmiş bahçe..neyse koyun ben atlarım tellerin üzerinden diyerek atlamış.tabi atlarken kuyruk ahavaya gelmiş ve koyunun kıçı gözükmüş..bunu gören keçi gülmekten yarılmış..ve ne zaman aklına gelse bunu koyuna anlatıyormuş...koyun edebinden sadece gülüp geçiyormuş keçiye...la sen kendi kıçına baksana olum demiyormuş...

kısaca iyi ki biz koyunlar varız..yoksa meydan bu keçilere kalacaktı..
devamını gör...
aklımda bir sürü istifham doğuran ifade. keçi neden ötekileştirilmiş? koyun keçiden üstün müdür, acep? 'abdurrahman çelebi' güzel bir makam mı ki koyun layık görülüyor?
devamını gör...
saçma sapan bir söz. neden böyle denmiş hala çözemiyorum. keçi; her karşılaştırmada koyuna tur bindirir. eti yağsızdır,kokmaz,sütü altın değerindedir, peyniri en değerli peynirlerdendir, hepsini geç, keçi çok zeki bir hayvandır,atletiktir,meraklıdır, "koyun gibi" değildir. neyse niye taktıysam bu kadar.
dip: geçi lover.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar