közlenmiş patates

sertavul geçidinde yeralan et lokantalarında farklı bir şekilde kullanılan yiyecek. patatesler ince ince dilimlenir, kömür ateşinin üzerinde pişirilip tabağın altına dizilir. sipariş edilen pirzolalar da üzerine dizilerek servis yapılır. * * *
devamını gör...
hikayesi şöyle olan sebzedir;
3 saatlik meydan ateşinden arta kalan ateşin közüne 3 kilo patates daldırılır.. bu sırada semaverde su kaynamıştır bile, çay demlenir ve patatesle beraber çayında dem alması beklenir.. bir süre sonra etrafa yayılan hoş patates kokusu insanın aklını başından alır.. közün etrafına toplanıp ağaç dallarıyla patatesler közün uzağına çekilir. ele alındıktan sonra "üf üf" ler eşliğinde sağ dan sola soldan sağa fırlatıla fırlatıla kabuğundan ayrılmaya zorlanır. evlerden aşırılan tuzluklarla bir güzel tuzlandıktan sonra mis gibi tüten çay eşliğinde afiyetle yenilir..
(bkz: paha biçilemez anlar)
devamını gör...
fırınlıyoruz artık pek olmuyor ama, patlıcan gibi değil tabi patates, fırınlanmışı da güzeldir,

hakikisi bol odun koru içine gömülmüş olanıdır, fırındaki gibi uzun sürede değil çok çabuk piştiği için kabuğu incecik olur, zar gibi soyulur, tuzdan başka bir şey istemez afiyetle yenir.

ama nerede o kor, o köz şimdi. köylerde, bol odunlu bahçedeki ocakta ancak.
devamını gör...
kumpir ile alakası olmayan, 70'lerde ve 80'lerde çocukluktan ilk gençliğe geçen benim gibi tüm fakirlerin ayıla bayıla yediği efsane yiyecek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar