kpss a grubu

#eğitim 

iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunlarının kpss genel kültür ve genel yetenek sınavlarına ek olarak katılmak zorunda oldukları sınav. atamalar müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, kaymakam adaylığı vb branşlarda yapılıyor.

adaylar ilgilendikleri kuruma kpss a grubu puanlarıyla başvurduktan sonra, bir de kurumun kendi düzenlediği sınava katılmak zorundalar. yani kpss a grubu sınavı, kurum sınavlarına katılacak adayları belirlemek için kullanılıyor diyebiliriz. sınavın içeriği hukuk, iktisat, maliye, muhasebe, uluslar arası ilişkiler ve ekonometri gibi derslerden oluşuyor.
devamını gör...
genel kültür ve genel yeteneğin yanında alan bilgisini de ölçer. bu grubun kurum sınavlarına girip en önemlisi mülakatları da geçmeleri gerekir. başarılı olanlar düz memur olarak değil ünvan ile atanır.
devamını gör...
atıyorum, maliye bakanlığı 10 adet müfettiş alacaktır. ilana çıkar ve kpss bilmen ne puan türünden en az 80 puan alma şartı getirir. siz mesela maliye mezunusunuzdur ama genel kültür ve genel yetenek haricinde hukuk, iktisat, muhasebe falan da yapmanız gerekir hem de az buz değil. 10 adet müfettiş için 20 katı kadar kişi sınava girecektir, yani 200 kişi. haliyle taban puan olan 80 yeterli değildir. 86, 87 falan alıp garantiye alırsınız. sonra 200 kişi ile kurum sınavına girersiniz. 10 kişinin 4 katı kadar kişi, yani 40 kişi mülakata girecektir. siz 200 kişi arasından ilk 40'a girmek için yarışırsınız ancak bu son derece zordur çünkü bu 200 kişi en yetkin kişilerdendir. bir mucizeyi başarıp ilk 40'a girersiniz ve mülakata girmeye hak kazanırsınız. çoğu gitti azı kaldı diye düşünürsünüz ama aslında azı gitmiş çoğu kalmıştır. çünkü o mülakat, çok farklı bir mülakattır. o mülakatı kaybetmek ne kadar koyar biliyor musunuz? sonra ya her şey berbat bir psikoloji ile baştan başlar ya da gidip limon satmaya karar verirsiniz.
devamını gör...
başarılı olmuş sonra yerleşmiş biri olarak bu tarz saçma sınavlar ile uğraşmayın, özel sektöre girin. kendinizi geliştirin insanlara faydalı olun. kpss den sonrası kişisel gelişimsizlik olarak devam ediyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar