kreşendo

tiyatro terimi... minik bir ses tonu ile başlayan paragrafın, sona doğru sel misali gürlediğidir. naif kelimeler birbirini kovalar ilkin, sonra yüzde mimikler gerilir. naif ve duru cümleler, sert cümlelere emanet eder kendilerini. sert cümleler paragrafın sonunda gökten yağan taş gibi hiddetlenir. ve bıçak açmayan bir sessizlik.
devamını gör...
crescendo, italyancada "yetişkin olmak, büyüyüp gelişmek" anlamına gelir. müzikte ise "daha sesli" çalmak ya da müziğin "dinamik" çalınması anlamlarına gelir.--- tdk ---

müzikte bir tanım:
çalgıların giderek daha yüksek ses verecek biçimde çalınma durumu.


--- tdk ---


michael jackson'un mini gangster filmi niteliğindeki "smooth criminal" klibi ve klibin geniş hikayesinin anlatıldığı "moonwalker" filminin mafyavari ikinci bölümünde, gerek hikaye, gerek ise de kostümlerle italyanlara atıfta bulunulmasıyla beraber ilgili şarkıda bu italyanca kelimenin kullanılması tesadüf olmasa gerekir.
devamını gör...
gitgide yaşanan artışı ifade eden kelime bazen müzik bazen tıp alanında da kullanılır, italya kökenlidir. müzik teriminde mesela çalınan enstrümanın adıyla kullanılır; davul kreşendo.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.