kreutzer sonat

tolstoy'un kafayı tırlatmaya yakın yazdığŸı roman. bir adamın, içinde büyüttüğŸü kıskançlık duygusuyla nasıl karısını öldürecek hale geldiğŸini anlatır.
devamını gör...
aşk/güven ve şüphe, aynı fotoğrafta sarmaş dolaş olamaz.olsa da gülümseyemez.gülümsese de yapmacıktır,sırıtır.olan aşka ve güvene olur, çünkü şüphe, katmer katmer dağılan bir zehirdir,hızlıca tüketir.

söylemimizi tekrar ettiren tolstoy'un aşk, evlilik, kıskançlık ve genel olarak kadın erkek ilişkileri üzerine kurduğu bir kitabıdır.
devamını gör...
yaklaşık 50. sayfaya kadar kadın nefretini kusuyor gibi görünen ama sonra sürükleyici olmaya başlayan kitap. adam kıskanlığının esiri olup karısını öldürühttp://r.ve 16 yaşından bu olaya kadar olan hayat hikayesini trende tanıştığı bir adama anlatır.
devamını gör...
kreitzerova sonata.

kitap, rusya da olduğu gibi, amerika'da da yasaklanmıştır bir dönem.

hatta, theodore roosevelt, tolstoy'u müfsid olarak etiketlemiştir.


iletişim'in basmış olduğu ergin altay çevirisinde, doris lessing'in önsözü* de mevcuttur.devamını gör...
tolstoy'un mükemmel bir romanı olmasının dışında beethoven eserlerinden de bir diğeridir. tolstoy'un bu romanındaki evlilik hakkındaki görüşleri kimi insanları memnun etmese de, tolstoy'un anlatmak istediği gerçekler incelendiğinde anna karenina eserinde görüldüğü şekilde, bir arayış içinde olan insanların rasyonalist çırpınışlarının arasında tolstoy yine kendi dünya görüşünü okuyucuları ile paylaşıyor. aşk olgusu, acı kavramı, tolstoy felsefesinin de aslında en önemli özelliklerinden sayılabilir. bu strüktür tolstoy'un ne gibi felsefecilerden etkilenmiş olduğunun bir göstergesi.

bu eserdeki cinsellik hakkında tolstoy'un anlattığı minval en önemli şeyin aslında aşk olduğu ama çiftlerin birbirlerine karşı cinselliği bir araç olarak kullandığı, bü yüzden de araç uğraşı sırasında debelenirken amacı her zaman ıskalamış oldukları noktasıdır. kitapta anlaşıldığı bir biçimde kadın konusu tolstoy açısından her zaman bir muammadır. anna karenina kitabındaki protagonist bunun en naif örnekleri arasındadır. kreutzer sonat'taki kadın karakterin eşini kemancı ile aldatması tolstoy'un yaşantısı analiz edildiğinde aslında değişik bir paradigma değil; burada yazarın kadına bakış açısı bir bakıma etkilendiği o meşhur filozofun görüşünden farklı olarak ele alınmamalıdır.

en nihayetinde tolstoy'un kitaplarını okuduğum zaman insani duyguları bu kadar güzel harmanlayan bir edebiyatçının ( sadece edebiyatçı demek başlı başına bir hakarettir. aynı zamanda mütefekkir) bir daha gelebileceği fikri bile benim açımdan oldukça zor olarak görünüyor.

devamını gör...

ilginç bir yaklaşım tarzı ile kaleme alınmış bir dünya klasiği.

--- alıntı ---
tolstoy kendi metnine getirdiği yormunda, evlilik kurumunda kadın erkek ilişkisini ele aldığını söyler. evliliğin devamı için yalnız evlilik öncesinde değil evlilik sırasında da "cinsel aşk"tan kaçınmak şarttır. çünkü tolstoy cinsel aşkı, tanrı'ya ve öteki insana duyulması gereken sevginin engeli olarak görür. bu onun ideal din anlayışının önemli bir dayanağıdır.
--- alıntı ---

devamını gör...
bir tolstoy romanı...


kadın-erkek ilişkilerinde, kıskançlığın zaman zaman paranoyaya dönüştüğü, zaman zaman kör olan aşkın gözünü açışının romanı. baş karakter poznidşev'in kendi sorunlu evliliğinden yola çıkarak aşkın ve sevginin içinde kadının anatomisini, evliliğin öldürdüğü aşkı çiziyor. bazen hastalık derecesinde paranoyaklaşsa da, bazen kadınlar hakkında öyle tahliller yapıyor ki bir kaç sayfa okuduktan sonra daha ileri gidemiyorsunuz, bir kaç gün düşünüp bu tahlilleri sindirmeniz gerekebiliyor.. tolstoy'un diğerlerine göre gölgede kalmış başarılı bir romanı...

piyasada şu an iletişim ve bordo-siyah yayınları sık bulunuyor.
bordo-siyah : saniye güven, iletişim: ergin altay çevirisi

bi de 70 baskısı altın kalem yayınlarından çıkan rasih tınaz çevirisi var...

önce saniye güven, sonra rasih tınaz çevirisinden okumuştum..ikinci kez okuduğum için mi bilmiyorum ama saniye güven çevirisi daha iyi gibi, bir arkadaşım ergin altay çevirisini de çok övmüştü..*
devamını gör...
tolstoy'un sansürlere uğramış, kadınların ve evliliğin içyüzünü bir nebze de olsa gözler önüne serdiği roman. bana evlilikten ve kadınlardan nefret etme sebepleri veren kitaplardan. üstüne bir de esther vilar okursanız,artık kadınların ne mal olduğunu anlarsınız.
devamını gör...
efsane tolstoy eseri.

romanın can alıcı paragrafı aşağıdadır. el emeği aktarıyorum. içerik barındırıyor pek tabi.

''artık ben bir şehvet adamı olmuştum. şehvet adamı olmak ise ne bileyim işin maddiliği itibariyle alkolik veya esrarkeşlik derecesine düşmek gibi bir şeydi. bir alkolik bir esrarkeş nasıl artık normal bir hayat yaşayamazsa bir çok kadınla görüşen her çiçekten bal toplayan bir kimse de artık normal değildir. o, baştan çıkmış ahlakı bozulmuş bir sefihtir. bir alkolik bir esrarkeş nasıl halinden belli olursa bir şehvetperest de öyle belli olur. bu adam ihtiraslarıyla mücadele ederek kendini zaptedebilse bile bir kadınla kardeşçe temiz ve hilesiz bir ilişki kuramaz. bu ebediyen geçmiştir. bunların zaafı bir genç kızın yüzüne baktıkları vakit gözlerinden anlaşılır. ben de bir şehvet adamı olmuştum ve öyle kaldım. beni mahveden de işte bu oldu.’ ''

işin ilginç yanı bu romanı okuyup etkilendiğim zamanlar birine abartılı bir şekilde tavsiye etmiş idim ve bu romanda yeni bir şey yok ki bildiğimiz şeyler işte gibi yaklaşmıştı ki birikimi iyi biriydi zaten; fakat çok geçmeden şehvet kurbanı olmuştu bu abi. böyle de bir anısı var bende.
devamını gör...
ilk başta kendime, sonra kadına, sonra dünyaya bakışımı değiştiren kitaplardan birisidir. eved. evlenmeye hayır!
--! spoiler !--

güzellik insana her şeyi iyi gösterip nasıl da aldatıyor! güzel kadının karşınızda savurduğu saçmalıkların hepsi size birer hikmetmiş gibi geliyor. çirkin bir sözüne veya davranışına bile hayranlık duymaktan kendinizi alamıyorsunuz. hele saçmalayıp münasebetsizlik etmeyen güzel bir kadına rastlayınca onun bir zeka ve ahlak harikası olduğuna hemen inanıyorsunuz.

--! spoiler !--
devamını gör...
tolstoy'un kadın erkek ilişkilerinin iç yüzünü anlattığı, önceden olmuş olayların bir başkasına aktarımı şeklinde ilerleyen kısa romanı. bir süre kadınlardan da erkeklerden de toptan soğumanıza neden olur ki bu kolay kolay geçmez.
yıllar öncesinden aklımda şu cümle kalmış kitapta geçen; "frengiye çare bulmak için harcanan emek** ahlaksızlığı çözmek için harcansaydı öyle bir hastalık zaten olmazdı."
devamını gör...
kreutzer sonat'da "fakat ben size diyorum ki her kim bir kadına hırs ve arzu ile bakarsa içinden onunla zina etmiş olur" der tosltoy, incilden bir alıntıyla. tolstoy öyle bir zina tanımı koyar ki erkek bakirliğini kaybederken, kadın iffetini korumuştur.

(bkz: bekarete önem vermeyen erkek)
(bkz: bakir olmadığı halde bakire hatun isteyen yüzsüz erkek)
*

not: kitapla ilgili yorumu da şuracıkta bulabilirsiniz. (bkz: #760209) *.*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar