ilk kez 2009'da satoshi nakamoto takma isimli bir yazılımcı tarafından bitcoin'un kuruluşu ile adını duyuran dijital para birimi olan kripto para; 'para işlemlerini güvence altına almak ve yeni paraların oluşturulmasını kontrol etmek' amacı taşıyan kriptografi prensiplerince dijital bilgi değişimi sağlamaktadır. pow sistemi kullanan bitcoin ardından 2011 yılında ilk kez scrypt kullanan litecoin oldukça rağbet gördü. öte yandan madencilikteki zorluk seviyesinin düşük olmasından dolayı klon coinler yani altcoinler piyasada yerini almaya başladı. çin'in ürettiği binance, ilk çıktığından beri hızlı arayüzü ile müşteri memnuniyeti sağlıyor. türkiye'nin btcturk, paribu bitcoinleri arasından ise paribu kullanımı rahat olan bitcoin borsasıdır. bitcoin, litecoin, ripple derken geniş bir tercih kitlesi oluşturan kripto para işlemciliğinde şu anda kendinden en çok konuşturan isim binance. ekonomik koşulların zigzag çizdiği tabloya karşılık kripto paranın balon olduğu yönünde yorumda bulunanlar olduğu gibi çoook kazandıracak ümidini yaşayanlar da var. peki bu kadar gündem oluşturan bu hususta;

*ülkemizde yasal olarak kabul edilirken 2018 temmuz itibariyle cezayir, bolivya, ekvator, bangladeş, nepal, kamboçya, endonezya, pakistan, çin, izlanda gibi ülkelerde yasaklanan bitcoin türü kripto paralar fıkhen caiz midir?

*sanal ve dijital para olmasından ötürü döviz, borsa ve reel altından farkı nedir?

*anonim kullanıcı imkanından dolayı coin ticaretinde olası riskler ve olumlu etkiler nelerdir?

*özellikle 2019 yılı itibariyle yükselişe geçen kripto paranın geleceği ne kadar tahmin edilebilir?
devamını gör...
konuyla ilgili çok bilgim olmamasına karşı başlık ilgi çekici. bu kripto paraların zaten bir borsa gibi bir sistemi oluşmuş vaziyette. coin veya altcoin satın alacak gücü olmayanlar token alıyorlar. ileride tokenin coin olması durumunda da kar hedeflerine ulaşmış oluyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar